Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

Lewica miałka intelektualnie?

Mamy rok wyborczy, a w naszej rzeczywistości politycznej oznacza to zawsze zaostrzenie języka debaty politycznej. Nie mam złudzeń, że z każdym dniem będzie coraz gorzej i jakoś mało wierzę, aby spór był merytoryczny i dotyczył programów partyjnych. Mówienie o tym jaki dana partia ma pomysł na rządzenie i rozwiązywanie konkretnych problemów jest znacznie trudniejsze niz proste i łatwe dyskredytowanie politycznego przeciwnika.
Dotyczy to dokładnie wszystkich partii bez wyjątku, choć z natury rzeczy opozycja ma tu łatwiejsze zadanie, gdyż w każdej demokracji zawsze znajdzie się powód do krytyki rządu.

Rosnące w sondażach notowania SLD sprawiają, że po najbliższych wyborach partia ta może stać się na tyle znaczącą siłą, ze trudno się będzie bez niej obejść. Sejmowa arytmetyka ma swoje prawa, a rządzenie wymaga kompromisów. Warto o tym pamiętać krytykując rywali.
Wprawdzie PiS zarzeka się, że w żadną koalicję z SLD na pewno nie będzie wchodzić, ale ile warte są takie zapewnienia wszyscy wiedzą. Jarosław Kaczyński nie takie już zapewnienia swego czasu już składał, aby zaraz potem zmieniać zdanie. Nigdy nie wiadomo, czy prezes znowu nie zapała miłością do lewicy, warto więc na wszelki wypadek uważać na to co się mówi, szczególnie gdy ataki są personalne.

W dzienniku "Polska. The Times" ukazał się wywiad z Zbigniewem Girzyńskim.
Argumenty Tuska oczywiście fałszywe. Wciąż straszy PiS-em
Cały wywiad oczywiscie jest do bólu przewidywalny - brzydka Paltforma, fatalny rząd, nie ma państwa itp.itd. Tu akurat nie ma nic nowego. Poseł PiS-u jednak przy okazji postanowił dokopać również politykom Sojuszu i to w bardzo niewybredny sposób. Jego zdaniem keirownictwo SLD prezentuje miałkość intelektualną, która zaważy na wyniku wyborów i przez którą nie osiągną drugiego (zaraz po PiSie) wyniku wyborczego i będą na trzecim miejscu, za PO. O samym Napieralskim mówi, że jet politykiem zręcznym, ale brakuje mu ogłady intelektualnej i przerasta go funkcja przewodniczącego. Powrót Leszka Millera jego zdaniem zaszkodzi lewicy i nie stanowi żadnej wartości dodanej z racji jego wiedzy. Na pochwałę posła Girzyńskiego zasłużył tylko Józef Oleksy, którego obecność "bardzo mocno inetelektualnie wzmacnia partię".

Po przeczytaniu tego wywiadu pierwsza moja myśl byłą "i kto to mówi". Jakoś nie kojarzę sobie, aby sam poseł Girzyński kiedykolwiek zasłynął w przestrzeni publicznej własną inteligencją. Może coś przeoczyłam? Wprawdzie politycy PiS-u mają o sobie bardzo wysokie mniemanie, ale w zdecydowanej większości nie z powodu intelektu są znani. Sprawa może być drażliwa szczególnie po wyłomie dokonanym zarówno przez kaatstrofę smoleńską jak i po powstaniu PJN. Nie da się ukryć, że PiSowska ławka "tych mądrzjeszych" w PiSie jest bardzo krótka, a zaplecze eksperckie skryte głęboko w cieniu i ukrywające swoją sympatię do tej partii.
Może więc lepiej siedzieć cicho i nie wydawać drażliwych sądów? Pożytek z tego niewielki, a można narazić się na śmieszność.I całkiem niepotrzebnie zwrócić uwagę na własny poziom inteligencji, który w ocenie publicznej wcale nie musi byc tak wysoki, jak to się niektórym wydaje.

sobota, 07 maja 2011, marzatelaPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Po Wyborach z Bigos polityczny
Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy ugrupowanie rządzące powtórzy swoje wyborcze zwycięstwo. Wszystko na to wskazuje, że PO wygra wybory z kilkuprocentową przewagą nad PiS i kilkunastoprocentową nad SLD, Sejm uzupełni jeszcze PSL - to raczej ... »
Wysłany 2011/05/08 21:56:02
Komentarze
2011/05/07 09:50:21
Poseł Giżyński jest intelektualistą i polityczną osobowością. Tak uważa. Sugestie, że tylko on jeden, są oszczerstwem. Część najbliższej rodziny również.
Zaraz tu pewnie będzie się speedy wytrząsał, że zamiast tropić tuskowe zbrodnie i zaniechania, tylko biednym pisolandem się zajmujemy....
-
2011/05/07 11:00:28
A Ojciec Dyrektor nie? Nie zapominaj, kto jest jego promotorem w partii.
Takie przesadnie wysokie o sobie mniemanie, szczególnie niczym nie poparte, na dłuższą metę się nie opłaca. Nikt nie lubi ludzi uważających się za tych "z górnej półki" i pogardzających całą resztą.
A speedy? Cóż, on musi swoją wierszówkę wyrobić.
-
2011/05/07 11:28:26
Prawda jest taka że niezależnie kto utworzy rząd po jesiennych wyborach - to w pierwszej kolejności musi się zająć przykręcaniem śruby... k' sazelenji...
-
2011/05/07 11:30:28
k' sazielenju... (ot chciałem błysnąć znajomością języków a wyszło z błędem)
-
2011/05/07 11:31:38
Poważnie w temacie lewicy, to jest ciekawy wywiad z Borowskim właśnie m.in. na temat SLD (pod koniec 2. i na 3. stronie).

-
2011/05/07 12:21:46
@Anton
Proponowałabym zacząć od przykręcania śruby finansom państwa.
-
2011/05/07 12:27:52
@pawmak
Ani SLD ani tym bardziej Napieralski to nie moja bajka. Borowskiego akurat cenię.
Nie rozumiem jednak skąd w Girzyńskim tyle pychy? Uważa sie za intelektualistę?
-
2011/05/07 12:32:22
Ale lewica jest miałka intelektualnie. Wystarczy popatrzeć na Kalitę, rzecznika prasowego, który ostatnimi czasy de facto kieruje Napieralskim. Martwi mnie to strasznie i sądzę, że Napieralski powinien się go pozbyć. Tylko kim zastąpić człowieka, który bez wazeliny wchodzi w każdy zakątek?

Powrót Millera początkowo mnie martwił. Ale po tym jak poczytałem sobie co ma on na swoją obronę, uznałem, że akurat taki człowiek przyda się obecnej lewicy. W SLD przyda się ktoś, oprócz Kalisza, kto ma przynajmniej śladowe jaja.
-
2011/05/07 12:41:50
Nie wiem czy dr Girzyński uważa się za autorytet intelektualny, ale po prostu podaje taki ogólny obraz. Przeczytajcie ten fragment wywiadu z Nitrasem nt. Napieralskiego. On go obserwuje i się na nim zna. A czemu Martyniuk przestał być sekretarzem klubu? Czemu Olejniczak i Kalisz wylądowali poza zarządem partii? Palikot też mówił, że GN robi z partii piaskownicę. Widać gołym okiem niektóre rzeczy i Girzyński tak to akurat sformułował, blisko jest tego jako poseł.

-
2011/05/07 13:16:58
Ilekroć słyszę o Girzyńskim to przypomina mi się dialog pomiędzy nim, a Urbanem.
"Girzyński: Pan wyląduje na samym dnie śmietnika historii.
Urban: Wolę leżeć na śmietniku niż siedzieć obok mojego oponenta."

czy jakoś tak...
-
2011/05/07 15:03:58
@intel-e-gent
Porównaj Kalitę z Błaszczakiem, od razu lepiej się poczujesz :)
Miller akurat mi się bardzo nie podoba, ale nie mój cyrk, nie moje małpy. Napieralski zupełnie niepotrzebnie rozwalił lewicę swoimi wojenkami personalnymi - to na pewno duży błąd. Dobry wynik wyborczy w wyborach prezydenckich spowodował, że woda sodowa do głowy mu uderzyła i pewnie utwierdził sie w przekonaniu, że idzie dobrą drogą. Niemniej jednak widząc Girzyńskiego pokazującego swoją wyższość intelektualną nad Napieralskim ....
-
2011/05/07 15:11:36
@pawmak
Czyli co - Girzyński ma rację, a SLD to intelektualne dno?
-
2011/05/07 15:13:04
@Rycho
O Urbanie mam swoje zdanie, mocno podbudowane w czasach stanu wojennego, jedno jednak trzeba mu przyznać: jest inteligentny.
-
2011/05/07 17:48:33
@marzatela
To jest uproszczenie, ale Nitras znający w miarę dobrze Napieralskiego podobnie powiedział. Girzyński jest jaki jest, ale już w żadnej sprawie nie może mieć racji? Nikt nie mówi o dnie, tylko o cechach młodych osób z kierownictwa SLD.
-
2011/05/07 18:29:47
@pawmak
Może rzeczywiście jestem przewrażliwiona? Trudno jednak oddzielić słowa Girzyńskiego od całego kontekstu PiS-u, wywyższania się i mówienia z pogardą o wszystkich niepopierających tego ugrupowania.
-
2011/05/07 18:48:28
To prawda, ale to jest właśnie zgubne dla PiS-u - przez ich nieustanny jazgot ciężko stwierdzić, kiedy akurat mają rację. Girzyński mimo wielu bardzo chamskich wypowiedzi jednak potrafi ciekawiej się wypowiadać, jest doktorem, złamał swego czasu bojkot TVN, Dorn typował go do odstrzelenia, a o jego przejściu do PJN też spekulowano.
-
2011/05/07 19:53:52
@pawmak
Ja go nie trawię od dawna. Choc fakt, że na tle takiego Mularczyka, Karskiego czy Kempy - odróżnia się pozytywnie.
-
Gość: Zbyniek, *.master.pl
2011/05/07 21:03:40
Szanowna marzatello czy pamiętasz co prezes PiS wygadywał na Leppera przed wyborami w których PiS wygrał a potem pokochał Leppera wraz z Łyżwińskim i panią Renią Beger.
Tak samo będzie się działo z SLD w razie wygranej partii prezesa.
Najpierw się z Grzesiem obsobaczą a potem wpadną sobie w ramiona wszak Gierek wielkim patriotą był a Józek Oleksy ostry jak brzytwa starszego pokolenia socjaldemokratą.
Wierzę że dla Leszka Millera w tej koalicji też się znajdzie jakaś chałtura że o Czarzastym nie wspomnę toć kumpel Czabańskiego z dawnych dobrych czasów,
A i dla Kryżego Zbysiu Ziobro znajdzie zajęcie.
Oni wszyscy to Wielka Rodzina
-
2011/05/07 21:30:20
A ja uważam, że jesteście "beszczelni" i stronniczy. Jak to nie ma intelektualistów w PiS? A Macierewicz? A pani Fotyga? Oni są znani na cały świat, a Wy tu wyjeżdżacie, że nie ma intelektualistów w PiS. Poza tym, pan Giżyński to pan doktor Giżyński!!!

A tak juz na poważnie Marzatelo,
pokaż mi intelektualistów w sejmie. Bo ja nie widzę, ani w PO, ani w PiS, ani nigdzie indziej. W senacie też zresztą. Co intelektualista, to się zeszmaci, jak Piesiewicz np.
-
2011/05/07 22:22:44
@Zbyniek
Pamiętam i nie mam wątpliwości, że odwołanie do tej notki jeszcze mi się przyda.
-
2011/05/07 22:25:13
@Andy
Może polityka zabija intelekt?
-
2011/05/07 23:24:23
Polityka nie zabija intelektu, a co najwyżej przejedzie się czasem walcem po indywidualistach.
-
2011/05/07 23:48:11
btw miałkość jest w cenie, bo to cecha populizmu
-
2011/05/08 06:43:43
@Rycho
Czy sądzisz, że intelektualista wypowiadający się z sejmowej mównicy nie zostałby wybuczany? Wersal się skończył.
-
2011/05/08 06:44:24
@joe
Oddziaływuje na serca i umysły? Coś w tym jest.
-
2011/05/08 06:45:41
Warunkiem koniecznym (i prawdopodobnie wystarczającym) do zawarcia pisowsko eseldowskiej koalicji będzie powyborcza arytmetyka. Jeżeli da się koalicję złożyć, to ją złożą.
Co do miałkości - nie żebym z tego powodu się martwił, ale lewica - wraz z upadkiem dia-matu -straciła ideologiczny drogowskaz i wyróżnik. To ruch bez ostrej definicji - definiowany opisowo - z fałszywymi hasłami na sztandarach. Trudno o intelektualne wyrafinowanie z takim punktem wyjścia. Nawet "Krytyka Polityczna" nie spłodziła jakiegoś wartego uwagi manifestu, a ich analizy nie wytrzymują logicznego rozbioru (śledzę to). Komizm wypowiedzi Giżyńskiego polega na tym, że opcja narodowo-socjalistyczna, którą reprezentuje, to jest dopiero intelektualne i logiczne dno. Oskarża durnia o głupotę z pozycji kretyna.
-
2011/05/08 08:45:26
@starszy
Jeśli chodzi o pragmatyzm w zawieraniu sojuszy - to PiS rzeczywiscie jest mistrzem. Podobnie jak w wymyślaniu usprawiedliwień.
Zauważyłeś jak bardzo dla PiS-u ważna jest tytułomania? Oczywiście tylko w stosunku do swoich. Może boją się, ze bez podkreślania literek przed nazwiskiem ktoś mógłby nie poznać, że ma do czynienia z kims wykształconym?
-
2011/05/08 10:30:38
A pan Gowin może nie jest intelektualistą? Albo Dorn? Nawet prof. Iwiński, z SLD, wiem, ale wiedzę ma ogromną. Wspomniany Borowski też ma coś w sobie takiego, albo Kutz czy Fedorowicz. Zresztą ci najardziej intelektualni to są mało widoczni chyba przeważnie. W Senacie jest pewnie trochę. A pan Piesiewicz się wcale nie "zeszmacił", tylko dał się wrobić, ale to jest bardzo porządny człowiek i szkoda jakby miał nie kandydować.

Z "narodowym socjalizmem" (zamiennie "nazizmem") bym jednak uważał... Tę samą opcję mimo wszystko reprezentują np. Ujazdowski i Sellin.
-
2011/05/08 13:20:28
Miałkości intelektualnej w SLD nie widzę, a na tle PiS-u to prezentują się wręcz jako intelektualiści, ale obserwuję obniżenie lotów w porównaniu do lewicy z ubiegłego wieku, czy początków obecnego. Obecne SLD miałoby np. trudności ze sprawnym wynegocjowaniem warunków przystąpienia do UE.
A jeśli chodzi o Napieralskiego, to ciężko nie poruszać się sprawnie po scenie politycznej, skoro jest się politologiem. Jednym z niewielu w Sejmie, niestety, bo polityk rozumiejący zasady funkcjonowania sceny politycznej jest lepszy od 147 amatorów, ignorantów i hipokrytów.ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne