Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

Niech się święci!

1Maja

Majowy maraton świąteczny w pełni. W tym roku kalendarz wyjątkowo mu sprzyja, gdyż nawet ci, którzy nie mają wolnego -  w większości wypadków pracują na pół gwizdka: klienci i petenci wyjechali na majówkę, Nie dotyczy to oczywiście sklepów mających w swoje ofercie karkówkę, piwo i inne akcesoria niezbędne do grillowania.

Dzień 1 maja, świąteczny także w PRL-u to oczywiście Święto Pracy. Z czasów słusznie minionych tradycja świętowania kojarzy się z pochodami ludu pracującego miast i wsi, z nieodłącznymi szturmówkami. Udział obowiązkowy, przywódcy narodu na trybunie, wielogodzinne transmisje telewizyjne, a na okrasę - stoiska z artykułami niedostępnymi na co dzień w gospodarce powszechnego niedoboru wszystkiego.

Czy mając to w pamięci - można chcieć świętować Święto Pracy? Moim zdaniem tak. Zawłaszczone przez "komuchów" święto powinno wrócić do tych, którym się należy. Współczesność nieco przedefiniowała pojęcie pracy i robotnika, ale nadal aktualna jest prawda, że "bez pracy nie ma kołaczy". Powinni o tym pamiętać przywódcy wszystkich partii - to wcale nie jest święto tylko partii uważających się za lewicowe.

Świętować warto tym bardziej, że 8 lat temu, właśnie 1 maja obudziliśmy się jako pełnoprawni obywatele Unii Europejskiej. I nawet, gdy czasem narzekamy na nią - to jak byłoby nam bez niej? W szybkim tempie gonimy Europę i świat, żyje nam się coraz lepiej (choć kryteria lepiej i gorzej też ulegają ciągłym zmianom, średnia odniesienia podnosi się i wydaje nam się, że jesteśmy pod kreską).
Mamy co świętować. I zawdzięczamy to swojej własnej pracy - nikt nam nie przyniósł osiągnięć na kolbach bagnetów, nie musieliśmy zdobywać wolności bratobójczą walka. Po prostu zorganizowaliśmy się i zapracowaliśmy na nią.

Niech się święci 1 Maja! To nasze święto.

wtorek, 01 maja 2012, marzatela
Tagi: UE PRL 1 majaPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Premier ignoruje święto państwowe z Lewy Sierpowy
W Polsce 1 maja wciąż jest świętem państwowym mimo wielu prób podejmowanych przez różnych rozgorączkowanych prawicowców. Lewica to święto obchodzi, choć jakby wstydliwie, a władze państwowe, zobowiązane do przestrzegania porządku prawnego RP o nim ... »
Wysłany 2012/05/01 11:26:32
Komentarze
2012/05/01 10:37:47
Pacyfista!!!! Bagnety nie maja kolb..Kolby maja na ogol karabiny..Bagnety..sa umocowane na koncu lufy..Lufa to czesc karabina, ktora sprawia, ze czlowiek..zabija czlowieka..co nader czesto sie udaje..Pozdrawiam..Ps..jak odmnienia sie: karabin?
-
2012/05/01 10:57:19
@Jerzy
No faktycznie, coś mi tu nie wyszło. Widać, że nie byłam w wojsku i nie znam się na tym.
-
2012/05/01 12:19:51
Z kolbą, czy bez to bardzo piękny tekst :) I się święci, więc chyba proroczy. Mnie urzekły zawody łucznicze na koniach - super! A ile pracy trzeba, żeby osiągnąć taki efekt ;) I w polityce nie jest najgorzej. Palikot zaproponuje kapitalizm bez bezrobocia. Już się nie mogę doczekać. Kilka setek tysięcy Polaków też :)
-
Gość: darek_lask, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/05/01 12:22:47
Karabin odmienia się po polsku, nie po polskiemu jak to teraz modnie.
Karabin, karabinu, karabinowi, karabin, karabinem, karabinie.

Podobnie jest z czołgiem.
-
2012/05/01 12:37:47
@Avianca
Te kolby to mi chyba kołaczą sie po głowie przez Broniewskiego.
Faktycznie, Palikot coś obiecuje, ale mało go słucham. Zdaje się, że jak na lewicowca przystało - zajmuje się robotnikami, dokładając obciążeń przedsiębiorcom?
-
2012/05/01 12:38:43
@Darek
Dzięki za wyjaśnienie.
-
2012/05/01 12:39:12
Ja myślę, że tendencyjnie zapomniałaś zaznaczyć, iż rozwój grillowania zawdzięczamy PIS-owi.
-
2012/05/01 12:48:19
Jak na manipulatorkę przystało - całkowicie olewam dokonania IV RP. Żadnego grilla, robię dziś gołąbki z młodej kaputy.
Choć moze to temat na kolejną notkę? Te biedne kasjerki w Biedronce, które musiały obsłużyć wszystkich klientów pielęgnujących starą PiSowską tradycję? Gdyby nie Kaczyński, wczorajszy dzień byłby zdecydowanie spokojniejszy.
-
2012/05/01 14:35:16
o matuniu - gołąbki z młodej kapusty !!!! toż to niebo w gębie i miód na serca
Ja dzisiaj czczę święto solidną pracą, narobiło mi się zaległości to sobie odrabiam. Siedzę jak ta mrówa i tylko mi się te gołąbki zamarzyły ... eeech, nie masz pojęcia jak cudownie na myślenie koncepcyjne takie gołabki wpływają.
A flagę wywieszę jutro, niestety komuniści zawłaszczyli to święto i wywieszanie flagi w tym dniu kojarzy sie ciągle ze słusznym i obowiązkowym świętowaniem.
Moze w moim przypadku trzeba jeszcze trochę czasu by zapomnieć.
Może w przyszlym roku będę miała naszą i unijną i wywieszę obie.
Dzisiaj umieściłam sobie na blogu wspomnieniowe zdjęcie, nie moje oczywiscie tylko mojej Mamusi z 1950 roku../. dziewczyny jak maliny maszerują w "sportowych" strojach ... niezłe te sportowe bluzki z falbankami
POZDRAWIAM MAJOWO
-
2012/05/01 15:26:47
@Malina
Zapracowałąm sobie na te gołąbki - poranek spędziłam uprawiając swoje hektary (czyt. skrzynki balkonowe). Mam loggię, dość dużą, skrzynek też sporo i szybko skończyła mi się ziemia, musiałam więc resztę odłożyć do jutra.
-
2012/05/01 19:05:29
Podpisuję się pod komentarzem Aurabloger. Tendencyjna jesteś i odbierasz "polskie" zasługi prawdziwym patriotom. Ja co prawda kiedyś grilowałem, ale od tamtej pory robię to patriotycznie!
A co do 1. maja - lubiłem. To nie był tylko pochód, chociaż i on miał w sobie kupę śmiechów, żartów, szturchanek i wspaniałej zabawy. A reszta: www.eioba.pl/a/2p6q/przeklete-komunistyczne-pochody
Pozdrawiam świątecznie :-)
-
2012/05/01 19:26:51
@Andy
Czyżby spisek przeciwko mnie? Tego bym się po Was nie spodziewała :)
Ja na pochody chodziłam w szkole podstawowej. Byłam harcerką, wiec dla nas było to obowiązkowe, ale tez nie kojarzę żadnych kar, usprawiedliwienie się nie było problemem.
PRL obrósł wieloma legendami, a przecież to nie byl;o sto lat temu. Żaden problem albo poszperać we własnej pamięci albo porozmawiać z rodzicami czy dziadkami.
-
Gość: Piotr Opolski, *.internetia.net.pl
2012/05/01 19:40:57
............a propos, Twój blog nazywa sie "To mój kraj" i ja taką nazwę całkowicie akceptuję tak jak akceptuje jego historię i bieg własnego zycia. Było święto 1-go Maja i trzebabyło iść na pochód na który wcale tak zawzięcie nie musiano namawiać bo pojawiały sie bonusy w postaci nieczęsto widzianych lepszych gatunków kiełbasy, sera a czasami nawet pończochy, bielizna itd. Im dalej od tych wydarzeń tym więcej odnajdujke sie "bochaterów" którzy nie chodzili, nie uczestniczyli, nie popierali, nie akceptowali............. . Może rzeczywiście nie chodzili bo stali na trybunie honorowej ?.
I tym optymistycznym akcentem pozdrawiam..........Niech sie święci !!!
-
2012/05/01 19:50:37
@Piotr
Jakie pochody? Wówczas wszyscy zbierali styropian na wypadek strajku :)
-
2012/05/01 20:34:54
@Marzatela, Piotrze
Nie żartujcie sobie z patriotów. Oni wtedy byli zatrzymywani przez SB, bo zawsze mieli zaplanowane zebranie wolnych związków zawodowych.
Żartuję, ale coś w tym jest :-)
-
Gość: Piotr Opolski, *.internetia.net.pl
2012/05/01 21:04:31
@andy - tak byli zatrzymywani za rzucanie papierków po cukierkach na chodnik a dzis sa opozycjonistami jak cholera. W samym Opolu znam taki8ch kilku którzy np. w stanie wojennym bali sie wziąć do ręki bibułę a dzis sie dowiaduje jak walczyli........ a jeden z nich jest nawet v-ce prezydentem jednego z miast powiatowych na opolszczyźnie.
Pozdro.
-
2012/05/02 19:14:45
Witam wszystkich komentatorów. Wszystkim przyznaję rację.
Każdy ma takie wspomnienia jakie chce mieć i na jakie zasłużył. Nie będę teraz (w końcu to święto) kombatancką nutą zatruwał nastrój radości spowodowany wiosną (prawie latem).
O takie psucie nastroju postarał się szef OPZZ - Jan Guz. Na wiecu, w swoim wystąpieniu zaczął coś bredzić o rządzie finansjery i spekulantów. Żeby w pełni odczuć klimat słusznie minionych czasów, zabrakło w tym wystąpieniu tylko stonki ziemniaczanej i Adenauera.
-
2012/05/02 19:20:43
@Leszek
Na szczęście była Międzynarodówka - to nieco uratowało nastrój :)ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne