Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

Czekając na list od Putina?

Dzisiejszy poranek, spędzony jak zwykle na przeglądaniu ulubionych blogów, przyniósł mi niespodziankę. Wprawdzie raczej niezbyt radosną, ale jednak zawsze:

Rosjanie śłedzą polskie blogi...

Wygląda na to, że poprzedni wpis z mojego blogu został przetłumaczony i umieszczony na forum rosyjskiego portalu. W całości i to wraz z komentarzami zamieszczonymi pod nim komentarzami.

URSA-TM-forum

tłumaczenie Google'a

Rusofobii czy złożone

Od dawna przeczuwałam drzemiący we mnie potencjał, choć nie sądziałm, że tak szybko zrobie karierą międzynarodową. Co kilka dni dostaję list z Białego Domu, teraz Rosjanie mnie tłumaczą - co będzie dalej?  Mój blog został umiędzynarodowiony, chyba pora zmienić nazwę na "To mój świat". Na Kremlu z pewnością już też piszą do mnie list :)

A tak na serio: podobał mi się wczorajszy mecz. Nasi grali dobrze, Rosjanie też całkiem nieźle. Pewnie, że wolałabym zwycięstwo - 3 pkt są lepsze od 1pkt, ale nie narzekajmy. Meczu o honor w tych mistrzostwach nie musimy już grać.

Szkoda tylko, że radosna atmosfera sportowej rywalizacji została zakłócona przez kiboli (zwanych także przez niektórych dorodną polska młodzieżą). Za nich powinniśmy się wstydzić. I nawet jeżeli po stronie rosyjskiej też znalazło się paru kiboli - to wcale nas nie usprawiedliwia.

przepraszamy za kiboli

A dla moich rosyjskich czytelników - prosze bardzo, tłumaczcie i kopiujcie.

 

środa, 13 czerwca 2012, marzatelaPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/06/13 09:59:44
", - , , , ".

I widzę, że jesteśmy pilnie obserwowani przez Wielkiego Brata :D. Wiele tekstów z blogów, demoty oraz media reprezentujące zarówno lewą jak i prawą stronę.
-
2012/06/13 10:01:33
eeee...dziękuję bloxowi, że ignoruje cyrylicę i zostawia tylko przecinki z cytatu.
-
2012/06/13 10:09:13
@Akwilon
Pilnują nas :)
-
2012/06/13 10:27:14
Marzatelo Droga, tytuł fatalnie mi się kojarzy, bo brzmi jakby Rosjanie prowadzili jakąś działalność szpiegowską, a oni po prostu ciekawi są co też w kraju EURO mają do powiedzenia Polacy, na dodatek mądrzy Polacy (Ty), to pierwsza uwaga. Druga, to ja już nie mam tu nic do powiedzenia (na Twoim blogu), za mała jestem. Biały Dom, teraz ewentualnie prezydent Rosji. Dwie potęgi światowe fiu fiu. Wchodząc tu (na blog) powinnam wycierać zęby o wycieraczkę, bo gdzie mnie szaraczkowi pisać swoje komentarze u TAKIEJ PERSONY. Tak więc życzę dalszych sukcesów i naprawdę się cieszę, że jesteś "widzialna" nie tylko w Polsce. Powodzenia :-)))
-
2012/06/13 10:35:51
@Cheronea
Ten tytuł niepotrzebie Ci się kojarzy. Wynika on tylko z tego, ze skoro Biały Dom do mnie napisał - to teraz pora na Kreml :)
Swiat jest w znacznej meirze wielką globalną wisoką i nie ma w tym nic dziwnego, że inne narody nas podgladają. My też tak robimy.
I nie przesadzaj z tą moją ważnością - znam swoje miejsce, zawrotów głowy od nadmiaru wody sodowej nie miewam.
-
2012/06/13 11:21:44
No, to teraz, jak Cię Władimir Władimirowicz zaprosi na Kreml i obwiezie swoją limuzyną po Moskwie, tabloidy całego świata będą na pierwszej stronie zamieszczały zdjęcie z podpisem "Kim jest ten mały łysawy koło marzateli?" :-D
-
2012/06/13 11:41:30
marzatela
Prawdziwy talent zawsze zabłyśnie!:)
Priviet wsiem !
Yennefer, Kudim, serg1970, ana527,zapraszamy do dialogu.
-
2012/06/13 13:09:06
Co będzie dalej? Zainteresują się Tobą służby specjalne. Może nawet sam agent Tomek :)

Jednego tylko nie rozumiem: jak się można było czepnąć tak życzliwego w sumie Rosjanom tekstu?

Moje gratulacje i jakby co, to pamiętaj, że się kolegujemy, a jakby inne co - że nie :))))
-
2012/06/13 13:19:16
@wkurzanie
Musze sprawdzić paszport - nie jestem pewna, czy jest aktualny, a Rosja to już zagranica, nie to co u nas w Unii.
-
2012/06/13 13:24:01
@Manonegraa
Prawdziwy tak, ale co to ma wspólnego ze mną?
A swoją dorgą - punkt zaczepienia jest - "Katiuszę" znam i to po rosyjsku, więc nawet zaśpiewać współnie można.
-
2012/06/13 13:27:12
@Avianca
On nie jest w moim typie musieliby poszukać kogoś bardziej w typie Clooney'a.
Myślisz, że ktoś chciałby mi dac łapówkę za załatwienie np. tańszego gazu?

A w ogóle - to mnie nie strasz agentami, tylko rozejrzyj się wokół siebie, może już za Tobą chodzą. Widziałaś czyj komentarz jest pierwszy pod tamtą notką?
-
2012/06/13 15:24:01
Napisz notkę o gazie łupkowym to zobaczymy ;)

-
2012/06/13 16:11:48
@Avianca
Nie prowokuj, bo w odpowiedzi przyjdzie telegram tak jak w tym dowcipie z czasów PRL: "Gratulacje. STOP. Gaz. STOP".
-
2012/06/13 16:46:48
Marzatelo, teraz powinnaś napisać do ONZ żeby coś zrobili z tą Syrią. Jak Koffi Annan ci odpisze to daj znać.
-
2012/06/13 17:09:17
@Aurabloger
Nie będę się rozdrabniać. Załatwię od razu pokój na świecie i żeby Windows się nie zawieszał.
-
Gość: Eva-70, *.elartnet.pl
2012/06/13 17:32:03
Ja mniej żartobliwie potraktuję tę rosyjską "karierę" Marzateli. Dzięki podanemu linkowi weszłam na forum URSA-TM. Jest to forum Klubu Miłośników Tłumaczeń, na którym wypowiadają się ludzie zainteresowani tym, co piszą o Rosji za granicą. Przekład postu Marzateli wydaje się trochę "sztywny", ale chyba wierny, a nawet staranny. Komentarze w większości raczej dla Autorki pochlebne. Wielu komentatorów dziękuje za zamieszczenie tego tekstu. Jeden nawet napisał, że jest on jak "haust świeżego powietrza", inny , że "zdorowo" przytłumił w nim gniew, jaki wywołuje czytanie innych polskich tekstów. Były, oczywiście, również niepochlebne dla nas wypowiedzi (polskaja kurica), ale nawet ten, podpisany nickiem "Dżentelmien s nożikom", który buńczucznie zapowiadał, że "jutro nasi oskubią tę polską kurę" przekonał się już, że to nie takie proste. Większość Rosjan nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego Polacy mają tak niechętny a nawet wrogi stosunek do ich kraju. To nie jest zła wola, tylko albo nieznajomość faktów historycznych albo inny punkt widzenia ("przecież was wyzwoliliśmy"). Mnie zarówno tekst Marzateli po rosyjsku jak i komentarze Rosjan wydają się bardzo pożyteczne, bo ułatwiają wzajemne zrozumienie. Nie można przecież do końca świata żyć w stanie wojny z sąsiadami. Ktoś uznał, że koncyljacyjny tekst Marzateli może Rosjan zainteresować i rzeczywiście wywołał dość żywą dyskusję, toteż Autorce składam gratulacje i serdecznie pozdrawiam.
-
2012/06/13 17:57:36
@Eva
Dzięki, choć chyba czuję się przeceniona w kreowaniu wzajemnego porozumienia pomiędzy Polska i Rosją. Może jednaj jest to mały kamyczek? Im więcej ich będzie, tym lepiej dla nas wszystkich.
Tak naprawdę - to uprzedzenia z czasów minionych są u nas silne. W stosunku do Rosjan - automatycznie stawiamy się też w roli pokrzywdzonych i ciągle chcielibyśmy być przepraszani za cała historię. Czy szary Rosjanin jest w stanie to zrozumieć - dlaczego? Pamiętasz jak wielkim szokiem było pokazanie "Katynia" Wajdy w Rosji?
Jednocześnie jednak my sami też wolimy nie wnikać w światłocienie tego, że nie wszystkie karty naszej własnej historii też są piękne i świetlane.
-
2012/06/14 10:51:13
marzatela
Z własnego doświadczenia wiem,że o historii z Rosjanami lepiej nie wszczynać dyskusji,bo to na dobrą sprawę koniec wszelkiej rozmowy,startujemy z tak odmiennych poziomów pojęciowych,że nie sposób w tej materii się dogadać.Natomiast zawsze zdumiewa mnie fakt mizernej wiedzy jaką posiada przeciętny Rosjanin o naszym kraju.Mają wiedzę o sąsiednich krajach,trochę o Europie,najwięcej o Niemczech,nieżle o USA.Ale najbardziej zabawne,gdy wytykają katolicyzm polaków,bo przecież prawdziwy Słowianin jest prawosławny:))
-
2012/06/14 11:18:19
@Manonegraa
My też nie jesteśmy wolni od stereotypów - to tez rzutuje na wzajemne relacje. Jeżeli bedziemy chcieli się porozumieć - to powoli, ale moze sie udać nawzajem zrozumieć. Mamy bolesne momenty w historii i trzeba je powoli wyjaśniać. Może zacząć od 1944 roku? Rosjanie uważają , że nas wyzwolili, a z naszego punktu widzenia - jeden totalitaryzm został zastąpiony drugim. Przecież w samej Rosji stalinizm też odcisnął swoje krwawe piętno - z pewnością też ich to boli. Próbujmy powoli i na spokojnie nawiązywać kolejne nici porozumienia....
Jeżeli nawet nie byłoby innych powodów - to geoplityka zmusza nas do tego, że niemożemy ignorować Rosji i tworzyć nowej żelaznej kurtyny.
-
2012/06/14 14:08:52
marzatela
Nikt nie jest,i stereotypy same w sobie nie są problemem,a jedynie uprzedzenia wyrosłe ze stereotypów.Zaczniesz i skończysz na historii:)Zwycięstwo w II wojnie światowej dla Rosjan jest święte(Wielka Wojna Ojczyżniana) to było coś z czego czerpią siły do dziś,a my im mówimy,owszem,ale ten medal ma jeszcze drugą,ciemną zbrodniczą stronę.Naród owszem heroicznie podjął walkę,ale Stalin to zbrodniarz,no to usłyszysz,my jeszcze więcej od niego wycierpieliśmy,więc o co chodzi?.Jeszcze trochę wody upłynie zanim będą gotowi na rozgraniczenie pewnych faktów.Pamiętaj,Rosjanie inaczej postrzegają wolność jednostki wobec państwa.Jak i rolę samego Państwa,to różnica pomiędzy,średnim,lub wręcz małym krajem,a Imperium.To że są podobni pod wieloma względami do nas nie oznacza że podobnie postrzegają świat.Ale nawet na ty śliskim gruncie w końcu się jakoś dogadamy(Niemcy-Polska).Lepiej więc rozpoczynać dialog,od,powiedzmy polityki?no przecież na tym,wszyscy się znamy:)))Jak już ten Putin coś napisze,to z pewnością będzie o polityce:)
-
2012/06/14 14:30:07
Z Rosyjskich blogów:

Gienadij Ziuganow przeczytał bajkę o Śpiącej Królewnie. Zamyślił się i z pewnym wahaniem udał się na Plac Czerwony.
- Nie darowałbym sobie, gdybym nie spróbował - wyszeptał przekraczając próg mauzoleum.
-
2012/06/14 16:02:18
@Manonegraa
Nie twierdzę, że będzie to łatwe. Jeżeli jednak będzie dobra wola i nie zaczniemy od żądania przeprosin za ostatnie kilkaset lat - może się udać.
-
Gość: Yennefer, *.dynamic.chello.pl
2012/06/14 16:17:05
Witam serdecznie!
Bardzo mi miło, że spowodoiwałam wizytę do naszego Klubu miłośników tłumaczeń. :)
Dziękuję za zgodę na dalsze tłumaczenia i przepraszam, że otrzymałam ją już po fakcie. Niektórych stałych autorów z liiil pytałam o zgodę, ale czasem (jak teraz) chciiałam zrobić szybko. Na dodatek jestem kobietą pracującą, czasu brak, choć rozumiem, że jest to słabe usprawiedliwienie...
Nie komplementując, znajduję tu tyle rozsądku i dojrzałości, że czasem po prostu nie mogę się powstrzymać by szybciutko nie przełożyć i nie przedłożyć naszym forumowiczom kolejnego tekstu, żeby pokazać, że w Polsce są nie tylko niezależna.pl i wPolityce, że sporo ludzi i mediów nie rozdmuchują nienawiść do Rosji i Rosjan, a wręcz przeciwnie.
Co do trudnych kwestii - mam przyjaciółke Polkę, ona nie lubi Putina, a ja - owszem, bowiem dobrze znam (na własnej skórze), z jakiej strasznej zapaści wyciągnął kraj. To nam z kumpielą w niczym nie przeszkadza, po prostu po dżentlmensku unikamy tego tematu.
Pozdrawiam! Nie gniewajcie się.
-
2012/06/14 17:13:41
@Yennefer
Jeżeli to naprawdę Ty (twój adres IP jakoś bardzo podobny do polskiego UPC) - to cieszę się, że tu zajrzałaś :)
Im więcej będzie kontaktów na poziomie zwykłych ludzi - tym łatwiej będzie się nam porozumieć. Na politykó bym tu nie liczyła.
Pzodrawiam
-
Gość: Yennefer, *.dynamic.chello.pl
2012/06/14 17:43:17
Dziękuję!
Nazprawdę to ja.
Teraz pracuję w Polsce, znam tu wielu wspaniałych ludzi. Właściwie zajęłam się tłumaczeniami na tym forum społecznym dlatego, że boli mnie, gdy moi Rodacy znają Polaka tylko z głupich, kłamliwych i złośliwych publikacji w niektórych polskich mediach. Tłumaczeń takich właśnie publikacji na forum pojawia się sporo, pewnie dlatego, że są czymś w rodzaju cyrku. Choć na naszym forum zarejestrowano nie tak dużo osób - około 2000 - bardzo mi zależy na tym, by miały mniej lub więcej obiektywny obraz.
-
2012/06/14 18:00:34
Oho,marzatelo,zdaje się że z Yennefer jest bratnia dusza :)
-
2012/06/15 07:28:18
@Yennnefer
Mam nadzieję, że masz wokół sebie życzliwych ludzi :)
Mam pomysł - napisz do mnie na marzatela@gazeta.pl
-
2012/06/15 07:29:27
@Manonegraa
Coś w tym jest.
-
2012/06/15 14:36:44
marzatela
W Wyborczej analiza "kibolstwa" i tego co stało się przy okazji przemarszu Rosjan.Konkluzja:Kibole walczą o to,aby zachować swój świat,który ginie.Dla PIS interesem jest osłabienie obecnej władzy.Obu grupom nie na rękę sukces EURO.
-
2012/06/15 15:57:12
@Manonegraa
Jeszcze nie czytałam - przegląd prasy paierowej odłożyłam na wieczór. Coś w tym jednak moze być. EURO powoduje, że oglądamy zupełnie inny obraz piłki nożnej niż rozgrywki kibolskie, zaczynamy chcieć coś więcej i kibole mogą stracic swój świat. Przejmą go rodziny z dziećmi.
-
2012/06/15 16:27:45
Dokładnie,w swoim świecie są" kimś",jeszcze zostali dowartościowani, przecież to patriotyczna młodzież.Na nowych stadionach pojawi się nowa publiczność(mam nadzieje)dla których,to będą po prostu chuligani.
-
2012/06/15 17:30:58
Mój blog Rosjanie odwiedzali dośc często w 2010 i 2011, kiedy pisałem o Smoleńsku. Też był brany na portal i tłumaczony z całym dobrodziejstwem komentarzy. U nich jednak komentarzy było znacznie więcej.
-
2012/06/15 18:10:47
andy lighter
Bo cała rzecz w dialogu,a nie tylko w komentowaniu komentarzy:)
Same komentarze to doskonały żer i napęd przeróżnych czynowników,brygadników i innych takich.
-
2012/06/15 19:54:39
@Andy
To świadczy o tym, że Rosjanie są zainteresowani tym, co u nas sie dzieje. W drugą stronę raczej to nie działa. Może szkoda?
-
2012/06/16 19:13:25
marzatela
2 do 1 ,dla nas:)ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne