Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

Ustawowa gwarancja pensji?

Kryzys w górnictwie nie tylko trwa, ale także coraz bardziej się rozwija. Słuchając ostatnich wypowiedzi Dudy - coraz bardziej zaczynam się denerwować. Wyraźnie widać tu nie chęć osiągnięcia porozumienia, ale wręcz przeciwnie: maksymalną eskalację konfliktu. Wprawdzie wybory już w tym roku, ale kryterium uliczne ma być szybsze, skuteczniejsze i lepsze? Obawiam się jednak, że może uwzględniać tylko interesy określonych grup pracowniczych. Dziwnym trafem zatrudnionych w tych zakładach, które ciągle są własnością państwa.

protest górników

Jednym z postulatów, o którym szef "Solidarności" wspomniał na dzisiejszej konferencji prasowej jest gwarancja zatrudnienia dla pracowników kopalń. Fajnie, każdy by chciał i to nie tylko na Śląsku. Utrzymanie miejsc pracy w każdym zakładzie to jeden z podstawowych postulatów każdego związku zawodowego, to oczywiste. Tu jednak problem polega na tym, że pośrednio, poprzez płacone podatki, pracodawcą jesteśmy my wszyscy. I stoimy przed wyborem: czy dopłacać będziemy do górniczych pensji bezpośrednio czy też w ukryty sposób - poprzez zwieszone ceny prądu? Do przygotowywanego strajku ogólnopolskiego z pewnością chętnie dołączą wszyscy ci, którzy pracują na umowach śmieciowych i chętnie poprą wyższe podatki i/lub wyższe ceny energii.

Mam poczucie, że ciągle jestem traktowana jak zakładnik. Rok rozpoczął się zamkniętymi gabinetami lekarskimi - ucierpieli nie lekarze, nie rząd, ale pacjenci. Teraz mamy blokady dróg na Śląsku, za chwilę czeka nas strajk kolejarzy - kto odczuje jego skutki?
Mam już tego dość, ta droga nie prowadzi do niczego. I coraz bardziej przychylam się do opcji - sprzedać za złotówkę te 4 problematyczne kopalnie związkowcom. Może im się uda? Oczywiście bez dotacji, umorzeń długów w ZUS I innych dopłat budżetowych. Jak im się uda - niech wypłacają sobie nawet piętnastki, szesnastki itp.
Takie rozwiązanie to i tak będzie dużo więcej niż to, co dostawali pracownicy w likwidowanych zakładach pracy w całej Polsce. Tam też było wiele ludzkich tragedii, upadały całe miasta. Były też protesty, ale bez kilofów, więc pewnie dlatego mało skuteczne.

Może błędem było obalanie socjalizmu? Za Gierka na Śląsku żyło się lepiej?


środa, 14 stycznia 2015, marzatelaPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koryto z Bigos polityczny
65279 Roman Rutkowski z sekcji energetyki NSZZ Solidarność powiedział 8211 kończmy zabawę . Te słowa są beznadziejnie głupie i aroganckie, ale najlepiej oddają stosunek najważniejszych działaczy związkowych do rozmów z rządem. Z rządem czyli z ... »
Wysłany 2015/01/14 22:55:02
Komentarze
2015/01/14 13:10:33
Z szacunkiem dla Ciebie Marzatelo za obiektywizm, spokój wypowiedzi. Dlatego jeszcze, że zgadzam się z każdą literą Twojej notki.
Pozdrawiam :-)
-
Gość: ereglo, *.dynamic.mm.pl
2015/01/14 13:22:10
Przecież to było widać już na Majdanie. Kaczyński wrócił z Kijowa zupełnie zaczadzony. Wydaje mu się, że ma nareszcie sposób na zdobycie władzy - obalenie tej legalnej przez ulicę. Dotąd się nie udało, ale starać się (jak mówią, nomen omen, Rosjanie) trzeba. No to teraz próbuje za pomocą swoich ludzi na Śląsku.-
2015/01/14 14:08:24
@Cheronea
Emocje w takiej sytuacji tylko zaostrzają sytuację.
Ja jakoś jestem uczulona na punkcie związkowców.
-
2015/01/14 14:09:57
Jak wy płytko myślicie. Zacznijcie ten problem analizować od podstaw, a z pewnościa dojdziecie do innych wniosków. Pozdrawiam.
-
2015/01/14 14:10:53
@Ereglo
To fakt, Kaczyńskiemu się marzy nasz Majdan.
Metody ma stare - pojechał na Śląsk i już pojawiło się palenie kukieł.
-
2015/01/14 14:14:40
@Oldakowski
Masz na myśli głębię swojej wypowiedzi? Faktycznie, jest porażająca.
-
2015/01/14 15:58:47
Sprzedać za złotówkę te cztery kopalnie... Taka propozycja ponoć padła. Ale związkowcy nie chcą o tym słyszeć. Łatwo jest żądać, niż rządzić.
-
2015/01/14 16:09:18
Widzę, ku czemu to zmierza. Zgniły przedwyborczy kompromis - drogi, nic nie załatwiający, i wkurwiający równo wszystkich. Pani premier jest niestety beznadziejna.
-
2015/01/14 18:04:58
@Andy
Po co? Skoro wystarczy tylko trochę krzyków, zastraszania posłów, happening w formie pogrzebu i wszyscy inni się zrzucą, aby górnicy swoje dostali.
-
2015/01/14 18:05:34
@Starszy
Z przykrością się z Tobą zgadzam.ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne