Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

Nagroda za zasługi?

Siedzę przy komputerze i ciężko pracuję. Urywkami i zupełnie w tle oglądam telewizję, starając się nie angażować emocjonalnie, gdyż gonią mnie terminy. Jedna sprawa mnie jednak poruszyła i w ramach przerwy od pisania kodu, postanowiłam zajrzeć na blogowisko i napisać notkę.

Dziś sejm będzie wybierał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatury są dwie:
zgłoszony przez PO Adam Bodnar oraz popierana przez PiS Zofia Romaszewska. Trwa dyskusja, która kandydatura jest lepsza, a mnie szlag trafia widząc do jakiego absurdu dochodzimy. Zaproszony do studia TVN24 argumentował, że nowym Ombudsmanem powinna zostać Zofia Romaszewska, gdyż Adam Bodnar jest jeszcze młody i zdąży się załapać na jakieś stanowisko, a Zofia Romaszewska walczyła o prawa obywatelskie w czasach słusznie minionych. Poza tym - byłby to miły gest ze strony posłów Platformy.

Dlaczego wścieka mnie takie postawienie sprawy? Rzecznik Praw Obywatelskich to funkcja konstytucyjna, ważna dla wszystkich obywateli. Decydujące powinny być tu kompetencje i merytoryczne przygotowanie do sprawowania stanowiska, a nie zasługi w przeszłości czy też wiek umożliwiający lub nie dalszą karierę. Moim zdaniem nie ma tu też większego znaczenia to, jaka partia wysuwa daną kandydaturę i jakieś dziwne gesty grzecznościowe czy ukłony w stronę opozycji. Normalny obywatel nie ma immunitetu i nie może się zasłonić żadną legitymacją, za to ma swojego rzecznika, który powinien reagować i pomagać i to niezależnie od swojego światopoglądu. W tym kontekście patrząc - moim osobistym zdaniem zdecydowanie lepszym kandydatem jest Adam Bodnar. Nie oznacza to wcale, że kwestionuję historyczne zasługi Zofii Romaszewskiej, ale za swoją działalność powinna być może nagrodzona jakimś medalem, a nie ważnym stanowiskiem. Konstytucyjna funkcja Rzecznika Praw Obywatelskich to przede wszystkim obowiązki, a nie nagroda za zasługi.


piątek, 24 lipca 2015, marzatela
Tagi: Kowal PO PIS RPOPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/07/24 11:53:04
Słyszałem dzisiaj, że już w części PO, która była za Bodnarem, zadrżało z racji stosunku Bodnara do gejów. Facet otwarty po prostu na prawa wszystkich obywateli. Obawiam się, że zwycięży kołtun, a my przekonamy się kolejny raz, co znaczymy. Ech prawica, prawica. Pozdrawiam.
-
2015/07/24 12:12:55
@Jurek
Politycy ciągle nie potrafią wyciągać wniosków i stąd ciągłym elementem naszej sceny politycznej jest walka o stołki, w dodatku podgrzewana sporami ideologicznymi.
Żenujące.
-
2015/07/24 12:15:49
"Należy się za zasługi"?! I tak wprost o tym mówią?? Chyba lepiej, że nie oglądam:)
-
Gość: Krzysztof z Gdańska, *.sitapolska.com.pl
2015/07/24 13:04:04
Dzień dobry

Politycy całkiem już się zamknęli w swoim świecie i potrafią myśleć o państwie TYLKO jako o miejscu łatwych posad z dużymi pieniędzmi... A rzecz publiczna?
Chyba zapomnieli znaczenia tego słowa!
Stąd podobne "kwiatki" jak tekst, który skomentowałaś!
Dlatego nie dziwię się"oburzonym" chcącym "wysadzić" całą tą bandę w kosmos! Tylko pojawia się pytanie CO DALEJ?
Wysadzić jednych, żeby przyszli drudzy tacy sami?
Pozdrawiam

p.s. Wybrali Bodnara! Czyli jest jeszcze jakaś nadzieja na normalnosc.
-
2015/07/24 13:32:57
@Kobieta...
Niestety, nawet nie próbują zachować pozorów....
-
2015/07/24 13:35:19
@Krzysztof
Pisząc tę notkę też przyszła mi do głowy myśl, że trudno się dziwić "oburzonym".
Cieszę się, że Bodnar przeszedł przez sejm, ale jest jeszcze Senat.
-
2015/07/24 14:47:33
Nazwisko Romaszewski źle mi się kojarzy. Chyba tylko z przesłaniem, że trzeba wiedzieć, kiedy odejść. Co i jego żonie (tak?) warto by zadedykować zanim stanęła w szranki z Bodnarem.
-
2015/07/24 15:09:35
@Avianca
Pamiętam. Wówczas też najważniejszym argumentem były zasługi...
-
Gość: awdar, *.dynamic.chello.pl
2015/07/24 18:29:16
O mój Boże...

A skąd mam wiedzieć, czy ktoś dobrze będzie pełnił funkcję, jak nie na podstawie jego uprzednich zasług? Skad mam wiedzieć, czy się nadaje? Ktoś ma zasługi - wiadomo, że się nadaje. ktoś nie ma - nie nadaje się.

Żeby takie rzeczy było trzeba tłumaczyć...
-
2015/07/24 20:29:18
Obydwie kandydatury mi się nie podobają Marzatelo.
O Romaszewskiej nawet nie ma co..., bo podobnie jak jej mąż uważa, ze powinno się jej "zapłacić" za walkę z komuną. Uznaję Romaszewskich nie za patriotów, ale za zwykłych, ordynarnych najemników. Za patriotyzm Romaszewski dostał 21-letnią "posadę" w senacie, w Trybunale stanu (podobnie jak Zofia Romaszewska), itd. Ale postanowił upiomniec się (jak to najemnicy mają w zwyczaju), o żywą gotówkę, którą otrzymał. Jestem gotów splunąć w twarz każdemu, kto nazwie Romaszewskiego patriotą, bo nim nie był - okazał się płatnym najemnikiem.

Co do Bodnara też mam ogromne wątpliwości. Jest zastępca szefa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która to fundacja, moim skromnym zdaniem, powinna albo przestać istnieć, albo zmienić nazwę zgodną z głownym jej zajęciem - obroną bandytów, przestępców, więźniów. Gdyby nazywała się, zgodnie z proilem działalności Helsińską Fundacją Praw Przestępców, nie sądzę, ze Bodnar byłby desygnowany na stanowisko RPC. Na moje oko, ok. 90%, no niech będzie "zaniżone" 75% spraw jakimi się zajmuje w Polsce Helsińska..., stanowi obrona osadzonych bandytów w polskich więzieniach i aresztach. A to cele za małe, a to jedzenie niedobre, a to widzenia nie ma narzeczoną, a to odszkodowanie, za coś tam, coś tam, itd.
Cała ta Helsińska Fundacja to potężne nieporozumienie. Nie będą bronić zgwałconej dziewczyny, jeśli gwałciciel wyjdzie za kaucją z aresztu, będą bronić gwałciciela, jesli nie wyjdzie za kaucją i się poskarży do "helsińskiej".
-
2015/07/24 22:43:26
@Andy
Niezależnie od tego jak oceniamy te kandydatury i ich światopogląd, najbardziej wkurza mnie to, że nie szuka się najlepszego kandydata, a liczą się tylko jakieś polityczne targi i układy.
Jeśli chodzi o Helsińską Fundację Praw Człowieka - to używasz ostrych słów. Szczerze mówiąc mało wiem o jej działalności, o Bondarze usłyszałam dopiero dziś, ale czy jesteś pewien tego, co piszesz? Nawet jeżeli faktycznie zajmują się tylko osobami skazanymi, to być może takie są założenia? Ofiara przestępstwa teoretycznie ma za sobą państwo, przestępca ma państwo przeciwko sobie. A nawet wyrok skazujący nie powinien pozbawiać praw człowieka, nawet w stosunku do najgorszych kanalii. Owszem, czasem może wydawać się niesprawiedliwe, ale przestrzeganie pewnych norm świadczy również o naszym człowieczeństwie. Emocje są tu złym doradcą, choć często trudno je opanować.
-
2015/07/25 07:18:59
Fundacja helsińska broni praw Andego, a Andy nawet o tym nie wie. Rzecz w tym, że wszelka władza, jak by nie była liberalna i ludzka na początku, z czasem nabiera tendencji autorytarnych. Wie lepiej i chodzi na skróty. Musi więc wiedzieć, że wtedy napotka opór watchdogs. A trudno, by ci wybierali, kogo nieprzestrzeganie prawa krzywdzi bardziej. Muszą bronić wszystkich. Tylko wtedy Andy może mieć pewność, że i jemu pomogą, jakby co.
-
2015/07/25 08:34:25
@Starszy
Może są dobrzy w tym, co robią i widać skutki ich działań, których dla odmiany brakuje wtedy, gdy pomocy udziela państwo?
-
2015/07/25 11:22:02
Jak zwykle Starszy,
mnie wkurzyłeś.
Tak się złożyło, że w ostatnim czasie MUSIAŁEM kupić sobie dwie pary okularów. Najpierw "do patrzenia", mocno ciemne, bo mnie słońce zabija, ale owo "mocno ciemne" NFZ-u kompletnie nie interesuje, aięc "zwrócili mi 35 PLN. &00 zł w plecy. Za kilka miesięcy ciężkie, szklane (bo tak było najtaniej) okulary z 2007 roku do czytania spadły mi na ziemię znad komputera i, ponieważ były juz ostro popekane i porysowane, rozbiły sie na drobny... NFZ nie ma z tym nic wspólnego, bo przysługują "ślepemu" okulary raz na dwa lata (znaczy 35 złotych przysługuje raz na dwa lata). Kolejne (ponieważ to sa szkła "recepcyjne" - cokolwiek to znaczy - 3 stówy. Mój budżet się kompletnie rozpierdolił i jestem do tyłu na oko jednego tysiaka. Choćbym się zesrał, i tak tego nie "nadrobię". Więc jak mi jeszcze raz powiesz Starszy, ze te gnoje bronią moich spraw,. to przy najbliższym spotkaniu dostaniesz w ryja. Waż słowa, bo ja staram się ważyć, a ty rzucasz wspaniałymi, górnolotnymi, ale pustymi i uwłaczającymi innym hasłami. Zważ - zy tam niepełnosprawny, na własne życzenie - jadąc po pijaku spowodowawszy wypadek, albo wlazłszy na czerwonym świetle pod samochód. Jestem, bo los tak sprawił i nic nie mogłem na to poradzić. Kiedy po 19. latach ciężkiej (czasem katorżniczej) robocie poszedłem na rentę, bo pewnego dnie wstając rano do pracy nie byłem w stanie "się ogarnąć" i zrozumieć... o co chodzi, gdzie mam iśc i po co, moje świadczenie wynosiło 60% średniej krajowej - zarabiałem dużo za strasznie ciężką robotę. Dziś mam 1100 zł renty i wydatek w ciągu 2 miesięcy tysiąca złotych sprawia, ze zaraz wyladuję na ulicy.
Starszy, możesz mnie oczywiście (wiem, jestes mądry, bo "kumplujesaz się" z genialnym Petru) pouczać, ale wiedz, ze im dalej tak... jedziesz z tekstami "Fundacja..., broni praw Andiego" obrażasz moją inteligencję (według twojej nomenklatury - moją głupotę. Wszystko jedno. Jesteś zwykłym dupkiem? Mam nadzieję, ze jednak nie.
-
2015/07/25 22:42:10
Na dobrą sprawę każdy poseł, każdy senator powinien być po części RPO dla swoich wyborców.

Czy znacie posłów ze swojego okręgu?
Czy znacie adresy ich biur?
Czy napisaliście kiedyś do posła i otrzymaliście odpowiedź z jego biura?
-
2015/07/26 00:30:47
Kwota Wolna jest wolna od ZUS. #KwotaWolna10000 bit.ly/1qC7FBz
-
2015/07/26 08:01:03
@Andy
I to wszystko wina Starszego? Czy może oczekujesz interwencji Fundacji Helsińskiej?
Współczuję Ci, ale chyba emocje przesłaniają Ci istotę problemu. Przecież nie możemy zawiesić praw człowieka do czasu, aż pozbędziemy się w kraju biedy.
-
2015/07/26 08:03:49
@Krzysztof
Ja akurat na wszystkie Twoje pytania odpowiadam twierdząco.
Posłów z mojego okręgu mam nawet wśród znajomych na FB.
-
2015/07/26 09:39:47
Współcześnie jednym z największych wyzwań dla RPO jest dynamicznie rozwijająca się cyberprzestrzeń. Nie chciałbym wypominać wieku, ale nie za bardzo sobie wyobrażam, aby pani Romaszewska była w stanie im podołać w 100%. Podejrzewam, że byłoby jak z RPO (nazwisko zapomniane), która symbolicznie wyłożyła się na Teletubisiach.

Odwoływanie się do wydarzeń sprzed 35-40 lat, to paradoksalnie "argument" przemawiający za panem Bodnarem, bo ewidentnie pokazuje, że każda epoka ma swoje pokolenie. Skoro Romaszewska tak "świetnie" poradziła sobie wtedy, dlaczego Bodnar nie miałby sobie poradzić dziś?
-
2015/07/26 10:48:49
zgadzam się w 100 procentach. Poza tym pani Zofia jest że tak powiem już dość leciwą damą...
-
2015/07/26 23:04:20
@Rycho
Poza tym jednak realia PRL i obecne są jednak inne, trudno je porównywać. Zmieniło się wszystko, są zupełnie inne wyzwania.
-
2015/07/26 23:08:52
@Joe
Niby to dyskryminacja ze względu na wiek, ale taka jest prawda. To nie jest żaden ciepły stołek jako "zwieńczenie kariery" (gdzieś usłyszałam taką opinię), tylko ciężka, pełna wyzwań i wymagająca zaangażowania praca.
Bartoszewski był wyjątkiem...
-
Gość: Eva70, *.elartnet.pl
2015/07/29 20:07:40
@Starszy58
Dziękuję za ten głos w sprawie fundacji helsińskiej. Sama nie potrafię reagować tak spokojnie na podobne opinie o organizacji i ludziach, którzy dbają o przestrzeganie prawa w naszym państwie wobec wszystkich, choć czasami wydaje się komuś stojący z boku tego nie widzą. Niewykluczone, że niedługo organizacja ta będzie w naszym kraju jeszcze bardziej potrzebna niż teraz.
Samego Bodnara nie znam, ale znam poprzednich prezesów tej fundacji (założyciel i pierwszy prezes już niestety nie żyje) i dobrze wiem, jakimi są świetnymi ludźmi. Nikt z nich nie zasługuje na aż tak krzywdzące opinie.
Do Romaszewskich straciłam wprawdzie szacunek po 1989 r. (nie rozumiem co się z nimi stało), ale nie zapominam, że i im po trosze zawdzięczam tę swobodę wypowiedzi, jaką się teraz cieszę.
-
Gość: Eva70, *.elartnet.pl
2015/07/30 19:29:36
@Marzatela, Starszy58
Bardzo przepraszam za tak niezręcznie napisany początek mojego komentarza, ale miałam wczoraj bardzo trudny i dość bolesny dzień, byłam bardzo zmęczona, a na dodatek poczułam się dotknięta w imieniu ludzi związanych z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, których większość znam od wielu lat i jestem przekonana zarówno o uczciwości tych osób, o czystości ich intencji, jak również o tym, że sama Fundacja spełnia bardzo pożyteczną rolę, niejako monitorując przestrzeganie praworządności w Polsce, zwłaszcza w zakresie praw człowieka, na co słusznie zwrócił uwagę Starszy. Osobom stojącym z boku może się wydawać, że Fundacja czasami idzie za daleko w "dbałości" o osoby skazane za poważne przestępstwa, ale praworządność na tym własnie polega, że każdy jest "równy wobec prawa". Mniej więcej taki miał być sens zdania: "Sama nie potrafię reagować ... z boku tego nie widzą". Myślę, że pozostałego tekstu nie muszę poprawiać. Jeszcze raz przepraszam.
-
2015/08/01 21:26:44
@Eva
Przepraszam, że odpisuję Ci dopiero teraz, ale ostatnio nie miałam zupełnie czasu na blogi.
Nie masz za co przepraszać, wiem, o co Ci chodzi i czuję podobnie. Także w odniesieniu do Romaszewskich.ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne