Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

1 Maja. Komu się święci?

Dzień 1 Maja to święto państwowe i to z długoletnią tradycją, sięgającą czasów słusznie minionych. Zawsze był to dzień wolny od pracy i na tym chyba już kończą się podobieństwa.

1 Maja z czasów PRL kojarzy mi się głównie z pochodami. W telewizji transmisja zaczynała się już o siódmej rano - pokazywano pochód z Moskwy. Potem, chyba o dziesiątej zaczynano transmitować pochód z Warszawy. Oczywiście nikt tego nie oglądał i to mimo tego, że innych kanałów nie było i nie można było przerzucić się na coś ciekawszego. Jeszcze jako uczennica szkoły podstawowej, będąc  harcerką, też chodziłam na pochody i z tego co pamiętam - nie czułam się przez to gnębiona.
W ramach święta "ludu pracującego miast i wsi" zawsze też rzucano jakieś ciekawe, niedostępne na co dzień artykuły. Nie wiem dlaczego, ale w mojej pamięci najbardziej zachowały się parówki sprzedawane z przenośnych punktów sprzedaży.
Co jeszcze zapamiętałam? Mycie okien i trzepanie dywanów jako wyraz tego, że to święto wcale nie jest świętem tylko wolnym od pracy dniem powszednim. Może nie było to zjawisko masowe, ale było - taki swoisty opór wobec władzy.

A jak to jest dziś? Mam wrażenie, że mamy problem z tym dniem. Niby Święto Pracy, powinno być ważne - dla większości praca jest jednym z ważniejszych elementów życia. Czemu więc tak nie jest? Źle się kojarzy? I dlatego nie ma chętnych do świętowania? I chyba nie było nawet w czasach, gdy SLD odgrywało jeszcze jakąś rolę w naszym życiu politycznym (partyjnych pikników nie liczę, nie o to chodzi).
W tym roku zdaje się, że nasza młoda lewica czyli partia Razem organizuje jakieś pierwszomajowe protesty, ale trudno to nazwać świętowaniem. Nie da się dziś też kupić parówek - święto państwowe, wszystkie sklepy są zamknięte.

To już zdecydowanie inne święto i jakoś nie widać żalu po utraconym święcie, tym bardziej, że nie wpisało się w naszą tradycję narodową. Choć oczywiście na pewno nie chcemy zrezygnować z dnia wolnego, pięknie wpisującego się w doroczną Wielką Majówkę.
A poza tym - korzystając z naszej wolności, może chcemy świętować to, co dla nas ważne i w sposób taki, jak chcemy? 1 maja to także dzień rocznicy naszego wejścia do Unii Europejskiej - to także bardzo ważny powód do świętowania.

A ponieważ 1 Maja to święto państwowe - sprawdziłam, jakie plany ma na ten dzień PAD. Znalazłam to:

 1 Maja

Program wygląda tak:

Prezydent w Kaliszu

Cóż, tak też można. I wcale nie jestem zdziwiona.

niedziela, 01 maja 2016, marzatela
Tagi: pad 1 majaPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/05/01 09:22:44
Z jakiś, niezrozumiałych dla mnie, przyczyn zwykło się mówić, że to komunistyczne święto. Składam to na karb braku edukacji (jak wiele innych rzeczy) w naszym narodzie - jakoś nie zauważono, że to co my dostaliśmy od niechcianego wielkiego brata, na zachodzie ludzie ginęli o niby tak banalną rzecz jak socjalne.
Na ale cóż, 8 godzinny dzień pracy jest zły, wysokie zarobki to rozpusta, brak przepisów związanych z bezpieczeństwem pracy, a ubezpieczenia to zwykła fanaberia. Komu nie pasuje święto pracy, pewnie chce wrócić do sanacji, gdzie pracowało się minimum 12 h dziennie, a za zapłatę wyżywienie i spanie w magazynku.. ech wtedy się ludowi świetnie żyło ;]
-
2016/05/01 09:34:29
@Bagienny
Tak, ta "komunistyczna" otoczka z czasów PRL ma wpływ na to, że źle się kojarzy i nie wypada się angażować w jakiekolwiek eventy, żeby nie być okrzykniętym lewakiem czy komuchem.
-
2016/05/01 09:50:54
My, jako naród, mamy jakąś umysłową zaćmę. Ok, otoczka może źle się kojarzyć i nikt nie musi tego lubić i ma do trgo prawo.
Ale jak nazwać obecny rząd i ludzi ich wspierających jak nie komunistami i lewakami? Nie chodzą na pochody pierwszomajowe, ale chodzą na pochody za zamknięciem sklepów w niedziele i za rozdawaniem publicznych pieniędzy jak w państwie komunistycznym i jeszcze nazywają się "prawicą".
-
2016/05/01 10:10:37
@Bagienny
PiS w ogóle redefiniuje wiele pojęć i to podstawowych. Inna sprawa, że we własnych szeregach też ma wielu takich, którzy robili karierę w PRL, ale to są "dobrzy,bo nasi" :)
Swoją drogą - tylko czekać, aż jakiś nadgorliwiec wystąpi z projektem ustawy znoszącej święto 1 Maja i ustanawiającej świętem państwowym 10 kwietnia....
-
2016/05/01 10:13:31
@bagienny
1919 r.. To data ustanowienia ośmiogodzinnego dnia pracy w RP. Kto wie, czy nie bardziej to było wtedy przestrzegane, niż teraz. Spanie i jedzenie za dwanaście godzin pracy to były zwyczaje cechowe, dosyć prastare. Nawet się majstrowi płaciło, ale to była inwestycja. Kasy chorych zostały wprowadzone dekretem Naczelnika Państwa też w 1919 r.
Chyba, że jaja sobie robisz.
-
2016/05/01 12:11:17
@marzatela o ja durny przegapiłem ;]

@starszy58 i tak i nie, o kasach chorych srsly nie wiedziałem. A odnośnie 12h odnoszę się do pamiętników/dzienników.
-
2016/05/01 15:02:42
@Bagienny
Rocznicę pogrzebu też przegapiłeś? Niewybaczalne.
-
2016/05/01 22:35:03
W sumie święci się wszystkim pracującym - mają dzień wolny. Albo i nie, jeśli pracują "na swoim".
Manifestuje się z potrzeby serca albo z przymusu. Teraz potrzebna jest nam przede wszystkim obrona demokracji. Potem sobie możemy powalczyć o inne pryncypia.
-
2016/05/02 04:39:24
@bagienny
Akurat komunistyczne państwo pieniędzy za bardzo nie rozdawało. Głownie z tego powodu,że ich nie miało. Zasadniczo grubszy socjal do domena albo bardzo bogatych, albo średniozamożnych (w tym przypadku kończy się to zwykle spadkiem w dół).
-
2016/05/02 06:42:43
@Avianca
Oczywiście, że demokracja jest najważniejsza :)
A swoją drogą dopiero z telewizji dowiedziałam się, że Razem zorganizowało wiec u mnie w Gdańsku. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że z mojego okna nie widać fontanny Neptuna.
-
2016/05/02 06:45:47
@Kmat
Ale troszczyło się i starało zapewnić, na przeszkodzie zawsze stały trudności obiektywne lub kleski, w tym urodzaju. Do dziś pamiętam, jak zbierały się różne wysokie gremia władzy i dyskutowały o braku sznurka do snopowiązałek.
-
2016/05/04 15:16:38
@marzatela była niedziela, kino, rower i pełny luz ;]ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne