Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

A co na to Prezydent?

Coraz częściej mam wątpliwości, czy nasza Konstytucja jeszcze obowiązuje, czy jest już tylko fasadą, którą obecna władza zupełnie się nie przejmuje i nawet nie udaje, że jest inaczej. Wprawdzie została przyjęta w referendum, ale ze strony obecnie rządzących jakoś zupełnie nie słychać w tym kontekście nic na temat woli suwerena.
Załóżmy jednak teoretycznie, że nasza ustawa zasadnicza jest nadal źródłem obowiązującego prawa. Jeżeli nie przegapiłam jakiejś nocnej ustawy, to zwierzchnikiem sił zbrojnych jest u nas nadal Prezydent? 

Jakie jest zdanie Andrzeja Dudy na nachalne i siłowe włączanie apelu smoleńskiego do wszystkich ważnych wydarzeń historycznych? Czy jest w stanie sprzeciwić się Macierewiczowi i spowodować, że 1 sierpnia uczcimy godnie pamięć Powstańców Warszawskich, z asystą wojskową i bez podczepiania zmarłych w katastrofie samolotowej?

Zastanawia mnie także to, czy na pewno wszyscy członkowie i zwolennicy PiS nie widzą w tym nic złego. Moim zdaniem jest to po prostu uwłaczające i to zarówno pamięci Powstańców, jak i ofiarom katastrofy smoleńskiej. Jest to tak żenujące, że aż trudno uwierzyć, że nie protestują bliscy uczestników tego tragicznego lotu. I mam tu na myśli głównie tych powiązanych z PiSem. - naprawdę nie czują niesmaku, że ich pamięć ich bliskich jest tak wykorzystywana politycznie i wzbudza tylko niesmak i niechęć? Wydaje mi się, że niezależnie od opcji politycznej, nie zasługują na to.

Już za chwile będziemy podsumowywać pierwszy rok prezydentury PAD-a. Póki co, bilans jest fatalny i zdaje się, że nie szanują go nawet ci, którzy na niego głosowali. W niełasce u Kaczyńskiego już jest i tak, właściwie nie ma więc nic do stracenia, mógłby więc choć raz pokazać, że nie jest tylko długoPISem prezesa i jako zwierzchnik sił zbrojnych zdecydować o asyście wojskowej przy upamiętnianiu Godziny W.
Mógłby, ale szanse na to są w promilach, a nie procentach.


piątek, 22 lipca 2016, marzatelaPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/07/22 01:42:04
Rozumiem, że pytanie, "co na to prezydent?" należy traktować retorycznie i ironicznie. Byłem dzisiaj na targu i gadałem ze znajomymi straganiarkami i gościem, co sprzedaje czosnek z własnej uprawy. I zaprawdę powiadam wam - sprawy apelu smoleńskiego i podwyżek dla erki zdemolowały poparcie ludu dla PiS. Pierwszy raz od wyborów obserwuję rzeczywiste odwrócenie opcji.
-
Gość: Robotnik, *.gazeta.pl
2016/07/22 05:00:26
"Ab ovo usque ad mala" -należało by raczej zapytać ,czy mamy w konstytucji hamulce zatrzymujące realizację "urojeń spod bereta", rządzących ? Apel smoleński to najmniejsza żenada -a KOD dzielnie broni konstytucji.
-
2016/07/22 06:35:19
@Starszy
Tak, to pytanie retoryczne. Niestety. Takiego mamy prezydenta....
-
2016/07/22 06:37:48
@Robotnik
Hamulce mamy, ale po bezprawnym ubezwłasnowolnieniu TK, nie ma nikogo, kto mógłby je włączyć i powstrzymać tę władzę.
-
2016/07/22 08:19:51
Konstytucja tu nie ma nic do rzeczy. Andrzej Duda jest z samej opcji co szef MON, też więc uważa za największą tragedię w 1050-letniej historii chrześcijańskiej Polski katastrofę pod Smoleńskiem. Poza tym i szef MON, i Andrzej Duda podlegają szefowi partii, czyli Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jarosław Kaczyński zawsze przegrywał w Warszawie, więc choć jest warszawiakiem i powinien rocznicę powstania szanować, to jednak zemsta na innych warszawiakach jest mu milsza. I tyle. Nie mieszałabym do tego konstytucji. Zwłaszcza, że zwierzchnika sił zbrojnych mamy od poważnych spraw, od wojen, ataków terrorystycznych. Nie od przepychanek politycznych.
Co do apelu, to Warszawa jest miastem, które nie raz pokazało, że ma jaja. Trzeba będzie, to pokaże po raz kolejny. Zresztą już pokazuje, bo zdaje się, że w obecnej sytuacji apel smoleński może być odczytany jedynie przy zastosowaniu rozwiązań siłowych.
-
2016/07/22 08:35:24
List Bogusława albo bezradność . Wzrastająca lawinowo w miarę zmniejszania czasu dzielącego nas od 25 października prorządowa medialna wrzawa nie jest już w stanie zagłuszyć fali narastającej frustracji, jaka ogarnia coraz szersze kręgi społeczeństwa, bezskutecznie próbującego od lat osiągnąć to, co zapisane jest w Konstytucji:
Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32).
barwybezprawia.pl/2015/10/14/5348/
Zeznania autora bajkowego operatu szacunkowego, biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego
www.youtube.com/watch?v=RW62F955-_w&feature=youtu.be
Bajkowy operat szacunkowy biegłego Jerzego Karpińskiego sprawa pokrzywdzonego Bogusława ...
www.youtube.com/watch?v=RNLEELvzZd8
-
2016/07/22 08:37:03
Prośba Bogusława Biedrzyńskiego do Krajowej Rady Sądownictwa o podjęcie działań dyscyplinarnych wobec sędziego Daniela Strzeleckiego.
Dotyczy: skargi na Sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze (d. Sędzia Sądu Rejonowego w Bolesławcu).
barwybezprawia.pl/2016/02/28/prosba-boguslawa-biedrzynskiego-do-krajowej-rady-sadownictwa-o-podjecie-dzialan-dyscyplinarnych-wobec-sedziego-daniela-strzeleckiego/
www.facebook.com/Poszkodowani-przez-wymiar-niesprawiedliwości-624680607593846/?ref=aymt_homepage_panel
-
2016/07/22 08:48:17
@Ilenka
Z formalnego punktu widzenia - Konstytucja ma tu znaczenie. Prezydent nie musi chyba prosić o zgodę szefa MON, sam może wydać taką dyspozycję.
Wiem, że Warszawa da sobie radę w tym przypadku, choć już sam spór jest żenujący...
-
2016/07/22 08:50:26
@Blumenalle
Znowu wklejasz te same linki?
Proponuję, żebyś zwrócił się do DudaPomoc, chyba gdzieś tam istnieje, skoro PAD obiecał?
-
2016/07/22 09:43:26
Marzatelo, ale ja zupełnie nie rozumiem, czemu miałby wydawać tę dyspozycję. Czy coś przeoczyłam i Andrzej Duda zaczął nagle mówić swoim głosem i właśnie powiedział, że jego zdaniem apelu smoleńskiego nie powinno być a Macierewicz powiedział, że ma to w nosie i przyśle wojsko z listą poległych czy zdradzonych o świcie?
I zupełnie serio. Zostawmy argumenty z Konstytucją czy ze zwierzchnictwem nad armią na duże sprawy. Nadużywanie tych argumentów może sprawić, że w ogóle stracą one na znaczeniu.
-
2016/07/22 11:21:58
@Ilenka
Masz sporo racji, ale czy godząc się na to, że Prezydent jest nastawiony na zadawalanie prezesa swojej partii, nie legitymizujemy tego? Dlaczego nie możemy wymagać od PADa elementarnej przyzwoitości? Milczy w tej sprawie, gdyż nie ma własnego zdania czy boi się coś powiedzieć?
-
2016/07/22 11:43:20
Marzatelo, jesteś rzadkim gościem na moim blogu i stąd chyba te pytania. NIGDY i NIGDZIE nie napisałam, że Andrzej Duda dobrze wykonuje swoje obowiązki. Więcej, z tego powodu wymieniam go ZAWSZE jedynie z imienia i nazwiska a nie z funkcji, za którą bierze pieniądze. Zwracam jedynie uwagę na to, że Konstytucja nie powinna być argumentem w tej sprawie i że nie jest rolą zwierzchnika armii rozstrzyganie takich sporów.
-
2016/07/22 14:30:00
@Ilenka
Nie takim rzadkim, zaglądam do Ciebie, choć ostatnio raczej rzadko mam czas na komentowanie i to nie tylko Ciebie dotyczy.
Oczywiście wiem, jakie jest Twoje zdanie na temat PADa, sama mam podobne.
Konstytucje przywołuję w swojej notce dlatego, żeby przypomnieć, przed kim Macierewicz powinien stać na baczność - nie przed prezesem.
-
2016/07/22 22:20:42
Pan Bóg co kilka dni wysyła do PAD łódź ratunkową (jak w anegdocie o Kubie, który nie chciał opuścić swego domostwa podczas powodzi wierząc, że Pan Bóg go nie opuści). PAD już kilkakrotnie powinien skierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego przed ich podpisaniem. Nie zrobił tego wierząc w ????

Dzisiaj Pan Bóg po raz kolejny daje mu szansę powrotu na ścieżkę bycia prezydentem wszystkich Polaków. Wystarczy tylko posłać dziś uchwalona ustawę o TK do TK. PAD zostałby bohaterem KOD-u.
-
2016/07/22 22:27:55
Od sześciu lat Macierewicz i spółka szargają pamięć obywateli, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Wykorzystują instrumentalnie tą tragedię dla swoich politycznych korzyści.
Gdyby ktoś z moich bliskich zginął w tej katastrofie oskarżyłbym Macierewicza i spółkę o stalking, mobing, psychiczne molestowanie, itp.
-
Gość: kmat, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/07/22 23:17:20
Ja bym się po prezydęcie za wiele nie spodziewał. Bądźmy szczerzy, jedynie słuszna opcja to banda idiotów, wariatów, nieudaczników, zahukanych prezesem sierotek z syndromem sztokholmskim i jakichś śmieszno-głupich kombinatorów. Nikt poważniejszy z emerytowanym zbawcą Polski nie wytrzyma, sensowni ludzie nawiali już dawno temu. To i po PADzie za wiele bym nie oczekiwał. W sumie to nawet mi go trochę szkoda - pewnie przejdzie do historii jako pierwszy przypadek impeachmentu, a w sumie to nie jego wina, że ma drugie jelito zamiast kręgosłupa.
-
2016/07/23 08:02:53
@Krzysztof
Porównanie do tego dowcipu adekwatne :)
Jakoś jednak nie wierzę, żeby PAD skorzystał z tej okazji i obronił Konstytucję.
Swoją drogą - na co on liczy? Trybunał Stanu ma już zapewniony, a w PiS też nie jest lubiany i musi pokornie biegać za Kaczyńskim, żeby zasłużyć na podanie ręki. Zawodowo też jest skończony. Gdzie się schowa po zakończeniu kadencji?

A Macierewicz? Szkoda gadać....
-
2016/07/23 08:06:46
@Kmat
Fajne to określenie: jelito zamiast kręgosłupa .
Też nie spodziewam się nic dobrego po nim. Zupełnie nie nadaje się na prezydenta.
-
2016/07/23 10:41:18
@marzatela
PAD powinien myśleć teraz o obronie siebie. Jest młody. W jego otoczeniu jest kilku inteligentnych młodych ludzi, którzy mają sporo życia przed sobą. Niech myślą jak siebie i PAD-a ratować z sytuacji w jaką zostali wmanewrowali / wmanewrowali się.
PAD nie ma szans na drugą kadencję.
Osobiście rekomenduję mu strategię syna marnotrawnego wracającego do społeczeństwa.
-
2016/07/23 11:23:29
@Krzysztof
To wyjście byłoby dla niego najlepsze, ale nie wierzę w to, że się na to zdobędzie.
Na początek musiałby zrobić czystki w swojej kancelarii - tam też ma sporo tych, których wsadził mu prezes.
-
2016/07/23 12:34:28
@Krzysztofie,
to o czym piszesz, czyli "... Wystarczy tylko posłać dziś uchwalona ustawę o TK do TK. PAD zostałby bohaterem KOD-u", jest w tej chwili niewykonalne. Nie można zapomnieć, że PAD podpisał przecież poprzednią ustawę o TK i jest ona obowiązująca! O jej obowiązywaniu świadczy fakt, że kolejne wyroki TK nie są publikowane, bo nie spełniają wymogów PiWS-owskiej ustawy, nowi PAD-owscy sędziowie pobierają pensje, a starych nie zaprzysiągł. Tak więc poza skierowaniem najnowszej ustawy do TK, musiałby jeszcze wykonać kilka innych rzeczy. Zaprzysiąc poprzednich sędziów i odkręcić podpisanie poprzedniej ustawy. W jaki sposób? Oto jest pytanie - tego się chyba nie da odkręcić. Mógłby wysłać do sejmu własny projekt, "unieważniający" poprzednią ustawę, ale pisowski i kukizowski sejm mu to odrzuci. Nie ma więc wyjścia, na własne życzenie. Obecne niepodpisanie najnowszej ustawy kompletnie więc nic nie daje.
-
2016/07/23 16:18:06
@marzatela
niech robi czystki, jest dorosły (wiekiem),
-
2016/07/23 16:23:35
@andy_lighter
Ta ustawa posłana do TK daje PAD super okazję do zaprzysiężenia sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. TK uzna art o obowiązku włączenia sędziów wybranych 2 grudnia ub. r. do składu orzekającego za niezgodny z Konstytucją RP i PAD ma dobry pretekst do zaprzysiężenia poprzednio wybrane trójki.
Drukowanie orzeczeń TK to problem Pani Premier. Przy niezależnej prokuraturze miałaby już sprawę w sądzie o niedopełnienie obowiązku urzędniczego.
-
2016/07/23 18:50:13
-
2016/07/23 19:47:01
@Jurek
To chyba nie pierwszy przypadek, wcześniej już też były odmowy/zwroty odznaczeń. Teraz liczy się nie tylko to jaki medal, ale przez kogo przyznany. PAD jest tu nisko w rankingu, oczywiście pomijając PiSowców.
-
2016/07/23 21:00:23
A ja coraz częściej szanse (na przetrwanie) widzę właśnie w procentach ;)
-
2016/07/23 22:09:09
@Avianca
Mnie dopada ostatnio zniechęcenie. Muszę się jakoś ogarnąć i wziąć w garść.
-
2016/07/25 11:26:24
Kaczyński desygnował Du*ę nie mając pewności, że ten będzie posłuszny? Obstawiałbym jakieś kwity, które mogą wypłynąć w każdej chwili, lub po prostu wizja, w której postawi się prezesowi, a ten pstryknie palcami i cała sekta obróci się przeciw niemu, całkowicie go paraliżuje. Wystarczy sobie wyobrazić, że połowa elektoratu tobą gardzi, a druga uważa za zdrajcę. Zresztą tak na dobrą sprawę, to o wiele bardziej interesująca wydaje mi się perspektywa analizy rozterek moralnych sklepowego manekina niż tego człowieka.

Konstytucja? Referendum? Obecne "elity" polityczne całkowicie zdewaluowały znaczenie tych pojęć. Poprzednia władza z premedytacją niekonstytucyjnie wybierała sędziów, organizowała absurdalne referenda... Obecna interpretuje Konstytucję według własnego widzimisię.

PiS to prywatna partia jednego człowieka. Konstytucja jest podrzędna wobec jednoosobowego ośrodka decyzyjnego w partii. Jak prezydent mógłby zrobić coś znaczącego bez zgody prezesa? Nie ma takiej opcji. Jest prawo świeckie, ale ważniejsze prawo boskie-prezesowskie.
-
Gość: tonette, *.adsl.inetia.pl
2016/07/29 16:22:56
Prawdę mówiąc,całość dywagacji na temat prezyd(ę)ta mnie po prostu śmieszy. Trwa to już tak długo,kolejni komentatorzy mielą temat na różne sposoby, sprowadzając temat do steku banałów.Zaczęło się tuż po elekcji,kiedy dyżurni mendrcy wysnuli wniosek iż prez.Duda będzie rządził samodzielnie i ponieważ jego urząd jest niezależny,będzie wreszcie mógł być (mondrym) rozjemcą miedzy odłamami POPiSu.Zaś jego niezależność od Prezesa najpewniej poznamy pod koniec kadencji,kiedy zacznie się kampania przed reelekcją.A jaki on jest inteligentny
i jaką ma ładną córkę.Jakoś umilkły dyżurne podnóżki i zapiewajły.Co wcale nie przeszkadza chórowi udzielaczy dobrych rad i żądań wymądrzać się na różnych łamach.To powinien,tamto.Jak on śmie podpisywać wszystkie pod rząd ustawy?
Nic się nie zmieniło od lat.Polska dalej jest dwubiegunowa i może dobrze,gdyż istnieje prawdopodobieństwo,że styropiany się wreszcie powybijają.A że przy okazji
wyrżną kilka tysięcy mądrych ludzi?Trudno,to są tzw skutki uboczne dupokracji.
Bo to jest "zbiorowa mądrość narodu".Skoro jej przejawem ma być małpa z brzytwą? W końcu pozostała nam przykra konkluzja: pacjenci górą.Demokratycznie,
czyli słusznie i naukowo.
-
2016/07/30 07:46:09
@Rycho
Czytałam kiedyś artykuł, w którym ludzie znający Dudę osobiście mówili, ze jest on niezdolny do samodzielności, musi mieć kogoś, kto mu mówi, co ma robić. Coś w tym jest.
A jeśli chodzi o poprzednią władzę - to nie wybierała, a wybrała raz sędziów niezgodnie z konstytucją i nie organizowała, a zorganizowała raz referendum. To duża różnica.
-
2016/07/30 08:04:08
@Tonette
Ludzie mają różne zdanie na różne tematy. Wszystkie inne Cię śmieszą?
Do własnych, pisanych w stylu "mam własne zasady ortografii" dywagacji podchodzisz oczywiście poważnie? Nie oczekujesz jednak, że inni będą traktować je poważnie?ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne