Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

Reforma edukacji

tablica

 

Reforma czy antyreforma edukacji? Pytanie jest kluczowe. Czy gimnazja są złe czy dobre? Tu akurat nie mam zdania i nie chciałabym się wypowiadać. Na pewno jednak nie tak powinno się reformować edukację. Arbitralne zmiany, bez analizy, oceny plusów i minusów i chęci poprawienia tego, co szwankuje, ale z jednoczesnym zachowaniem tego, co działa i przynosi rezultaty. To, co się dzieje obecnie na pewno nie przysłuży się poprawie poziomu szkolenia.

Zaklinanie rzeczywistości przez minister Zalewską zupełnie mnie nie przekonuje. Póki co - mamy jedynie słowa, że reforma jest przygotowana i zero konkretów. W dodatku mam dziwne wrażenie, że prawdziwe przyczyny tej reformy są dwie:

 • sentymentalny powrót do starego systemu szkolenia, bez refleksji związanej z tym, że pomiędzy XX i XXI jest bardzo głęboka przepaść. Obecnie żyjemy w świecie technologii cyfrowych i nie da się tego ignorować.
  Owszem, sama chodziłam do 8-klasowej podstawówki, skończyłam 5-letnie technikum, a pierwszy kontakt z komputerem (bez internetu) miałam dopiero na studiach. Uważam, że zostałam dobrze wykształcona, ale wcale nie wydaje mi się, aby był to model edukacji pasujący do współczesności. Mój sentyment ogranicza się do pisania piórem wiecznym (a zaczynałam od stalówki w obsadce, kałamarze były w ławkach szkolnych).
 • nowa podstawa programowa, zgodna z polityką historyczną obecnej władzy. Czy naprawdę ma się udać wymazywanie ważnych postaci z kart naszej historii? Cóż, ja mam wątpliwości, szczególnie w kontekście nachalności i całkowitego braku umiaru obecnej ekipy - widać to doskonale w mediach rządowych. Im bardziej będzie wciskana ciemnota, tym większy będzie skutek odwrotny od zamierzonego. 

A tak w ogóle to widać, że duch w narodzie nie ginie. Na Twitterze od kilku dni bardzo popularny jest hastag #NowaPodstawaProgramowa. Internauci naprawdę świetnie potrafią komentować to, czego będą uczyć się nasze dzieci.
Moje ulubione propozycje to:

 • Uczeń potrafi kupić dwa Mistrale za dolara
 • Uczeń Potrafi pokazać gdzie stał Jarosław Kaczyński a gdzie stało ZOMO 
 • Matematyka: Uczeń potrafi udowodnić, że dług państwa to w rzeczywistości zysk najbiedniejszych
 • Plastyka: Uczeń umie namalować "Polskę w ruinie"
 • Uczeń potrafi podpisać, bez czytania, każdy dokument słowami "Andrzej Duda"
 • Historia: Uczeń wie, że Lech Wałęsa jest postacią fikcyjną...
 • Historia Uczeń pogłębia wiedzę o Powstaniu Warszawskim w przedwojennych książkach.
 • Informatyka: Jak drukować, aby nie publikować
 • Fizyka: Uczeń rozumie zjawisko tęczy i potrafi ją podpalić
 • Matematyka: uczeń wie, która miesięcznica odbędzie się w maju 2082 roku

Wszystkie można znaleźć tu:

#NowaPodstawaProgramowa

 

poniedziałek, 05 grudnia 2016, marzatela
Tagi: PIS rządPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/12/05 18:32:10
Pomijam już nawet te wszystkie głupoty, które oni wyprawiają. Wciąż jednak nie mogę nadziwić się bucie i arogancji. Tak jakby mieli rządzić wiecznie. Przecież historii w obecnych czasach nie da się zmienić. No chyba, że chcą zmienić czasy. Ale tu nie wystarczy ograniczyć listy lektur do Konopnickiej i Mickiewicza.
-
2016/12/05 21:04:27
@Ilenka
Też tak to czuję - działają tak, jakby wiedzieli, że żadna zmiana władzy i rozliczenie im nie grozi. Lub, że jutro będzie koniec świata.
-
2016/12/06 07:35:16
Też mam wrażenie, że nie o to chodzi, czym się zmiany w edukacji udowadnia, ale ciągle ostatnio mam takie wrażenie, więc pewnie to jakieś moje skrzywienie ;) Bez względu na uzasadnienia, po części być może racjonalne, tempo reform w tak drażliwej materii, jak kształtowanie przyszłych pokoleń jest prze/porażające. Współczuję serdecznie wszystkim nauczycielom, ale także liczę na ich rozsądek i uczciwość wobec dzieci i rodziców (babć także - moja wnuczka w przyszłym roku zaczyna edukację :) ) Polska miewała różne elity i "elity", ale doły po zaborach są wprawione w stawianiu konstruktywnego oporu wszelkim szkodliwym zapędom. A może jestem naiwna?
-
2016/12/06 08:15:45
@Avianca
Też mam taką nadzieję, tym bardziej, że ta władza zaczyna się potykać o własne nogi.
Udało nam się przetrwać czasy zaborów, w PRL-u też funkcjonował drugi obieg informacji i historii - damy radę. W dobie internetu jest to proste. Choć oczywiście kluczową rolę będzie odgrywać tu rodzina. Obawiam się, że swojej wnuczce będziesz musiała sama opowiadać o Wałęsie.
-
2016/12/06 09:09:26
Jeszcze niedawno chodziłem do technikum i ze świadomośią powiem polska szkoła wymaga reformy. Nie takiej z modelu 6+3+3 na 8+4, ale na taką by w technikum nauczyciele musieli spieszyć się z materiałem. Zastanawialo was kiedyś czemu w technikum jest tak duży odsetek osób nie zdających matury? Właśnie dlatego że brak godzin. Jak taki nauczyciel ma zwrócić uwagę na każdego ucznia w 30 osobowej klasie? Klasy przepełnione to i podejście zbiorowe do ucznia jako klasy. Opanujesz materiał, albo będzie Ci to odbijało się czkawką do końca technikum. Brak praktycznej wiedzy o prawach przysługujących, czyli prawach pracowniczych, obywatelskich. Zamiast tego wciska się każdemu mit na lekcjach przedsiębiorczości każdy MOŻE będzie milionerem i dlatego niskie podatki są dobre. Nieciekawe lekcje wosu, zamiast dyskutować o poglądach i uczyć praktycznie merytorycznej debaty uczy się metodą "wykuj, zapomnij". Historia i tu znowu nauczyciel musi się spieszyć, rzadko zdarza się by w technikum czegoś nie pominąć, wrzucić cały temat jako ciekawostkę. Moja propozycja taka: uczmy do gimnazjum/podstawówki całego materiału od powstania świata do dziejów dzisiejszych, a wszkole średniej zaczynajmy od wierzeń słowiańskich i państwa polan. Nauczyciel zyska dodatkowe pół roku w którym wyrobi się z materiałem. Religia niech będzie tylko w podstawówce, jak ktoś chce jako pierwsza lub ostatnia godzina. W szkole średniej zróbmy z niej Religioznawstwo lub etykę, albo jedną godziny z religii przerzućmy na WOS. Na polskim uczy się dzieci rozwiązywania ze zrozumieniem, czyli jak autor rozumie. Zacznijmy uczyć saodzielnego myślenia i czytani ze zrozumienia, a także kreatywnego pisania. Ile razy nauczyciel mówi, że wypracowanie jest dobrze napisane. Tylko nie na temat, bo uczeń nie myśli ak trzeba by dostać punkty. Zamiat uczenia zbiorowego, uczenia indywidualne. Zamiast przerośniętych klas, małe klasy gdzie nauczyciel ogarni uczniów.
-
2016/12/06 09:42:01
@Mlodylew
Mój syn kończył technikum 10 lat temu i obserwując to, czego i jak się uczył, rezultaty są bardzo pozytywne. Może zależy to od organizacji pracy w szkole? nauczycieli? Pamiętam, że np. praktyki polegały na tym m.in. żeby znaleźć w internecie i wypełnić wszystkie dokumenty potrzebne do założenia firmy. Brali udział w różnego akcjach i konkursach związanych z przedsiębiorczością, zdobywali nagrody. A gdy po technikum poszedł na studia - okazało się, że poziom jego wiedzy np. z matematyki jest wyższy niż wielu osób po ogólniakach.

Co nie znaczy, że reforma edukacji nie jest potrzebna. Mam zdecydowane wrażenie, że szkoła uczy przede wszystkim zdawania testów, a nie myślenia. Obecna "reforma" jednak na pewno tego nie poprawi.
-
2016/12/06 09:48:58
:))) fantastyczne:))) Reforma edukacji już działa:)) poziom kreatywności w ludziach rośnie ;))) PiS sam sie przejedzie na swoich reformach;)))
-
2016/12/06 20:05:31
myślę z ulgą, ze póki co mam ten problem z głowy ...

Ale ponieważ to w ogóle problem ważny dla społeczeństwa, które- mam wrażenie - głupieje, tym bardziej wazne jak wychowamy młodych. Jeśli tak- strach się bac
-
Gość: Robotnik, *.zapnet-isp.net
2016/12/09 04:44:05
Filologia: Uczeń wie co to amber ,a co gold.
Matematyka: Uczeń wie co to plusy dodatnie i plusy ujemne.
-
2016/12/09 12:55:08
Avianca - lubiłam Cię czytać :(
-
2016/12/09 15:44:51
@Joe
Takie będą Rzeczypospolite....
-
2016/12/09 15:45:48
@Rpbotnik
Też dobre, choć PiS raczej nie tego chce uczyć.
-
2016/12/09 15:46:23
@KwK
Szkoda, też mi Jej brakuje.ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne