Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...
Blog > Komentarze do wpisu

25 lat WOŚP. Warto i trzeba.

WOŚP

Jedna z moich sąsiadek trafiła kilka miesięcy temu do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego (ZOL). Wprawdzie kontakt z nią  jest utrudniony - nie zawsze i nie wszystkich poznaje, ale i tak ją od czasu do czasu odwiedzam. Tym bardziej, że w porównaniu z innymi pacjentkami na sali jest w całkiem dobrej formie fizycznej, ma wielki apetyt i aż miło patrzeć z jaką radością zajada np. mandarynki czy ulubiony jogurt. Gdy byłam tam przed świętami trafiłam na moment, gdy na salę wjechało jakieś ustrojstwo z zamocowanym czymś podobnym do hamaka z jedną z pacjentek. Sprawnie opuszczono ją na łóżko i ustrojstwo odjechało. To, co zrobiło na mnie wrażenie to przyklejony na nim znaczek WOŚP.... Z pewnością nie jest to to żaden nadzwyczajny widok na pediatrii, choć na oddziale dla seniorów zobaczyłam go pierwszy raz. W pierwszym odruchu chciałam nawet zrobić zdjęcie, ale powstrzymałam się - intymność starych, schorowanych i nieświadomych ludzi też trzeba szanować.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 25 lat. To długo i jakoś ciągle nie wygasa w nas chęć pomocy najsłabszym: dzieciom, a od kilku lat także i seniorom. I jakoś udaje nam się w tym przypadku złączyć ponad podziałami i wspólnie wrzucać pieniążki do puszek, brać udział w licytacjach, wysyłać SMS-y - jednym słowem budować coś naprawdę dobrego. I wprawdzie od kilku lat uaktywniają się ci, którzy nie tylko nie chcą pomagać (mają do tego prawo), ale także próbują przeszkadzać. Cóż, jest to smutne, ale co roku pokazujemy, że dajemy radę i zbieramy coraz więcej. A tym przeszkadzaczom warto przypomnieć, ze każdy z nich może kiedyś znaleźć się w takim ZOL-u i różnego rodzaju "ustrojstwa" i łóżka z naklejonym serduszkiem może mieć dla nich wielkie znaczenie.


niedziela, 15 stycznia 2017, marzatela
Tagi: wośpPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/01/15 19:58:17
W Warszawie niemal czerwono było od tych serduszek. To miłe i mam nadzieje, że to się nie zmieni.
-
2017/01/15 20:52:51
@Ilenka
I nawet bez TVP się udaje :)
-
Gość: gość, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/01/15 21:52:36
Jeszcze do kompletu pomóżcie chorym dorosłym.
-
Gość: kmat, *.dyn.plus.net
2017/01/16 00:59:35
Ustrojstwo z hamakiem to hoist. W GB to weszło w domach opieki, gdy pracownicy zaczęli się procesować o kręgosłupy uszkodzone przy ręcznym podnoszeniu sparaliżowanych podopiecznych.
-
2017/01/16 08:19:31
@Gość
Pewnie, można sobie wymyślać różne cele zbiórki. WOŚP w tych celach ma pomoc najsłabszym czyli najmłodszym i najstarszym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby jakaś inna organizacja zaczęła zbierać środki na wyposażenie innych oddziałów szpitalnych. Zdaje się, że TVP też zainicjowała podobną akcję?
-
2017/01/16 08:20:55
@Kmat
Chyba masz rację - gdyż to co widziałam właśnie posłużyło do przeniesienia pacjentki na łóżko.
-
2017/01/16 14:32:00
Myśląc na zimno, wyposażenie szpitali powinno być kupowane za pieniądze NFZ. Właściwie Owsiak kompromituje polską służbę zdrowia. Wydaje się, że obowiązkiem menagerów sz jest poszukiwanie, kupowanie wyposażenia, które usprawnia życie pracę personelu i leczy pacjentów.

Z drugiej strony jest to wspaniała impreza, która skutecznie uruchamia pozytywne cechy jak altruizm i solidarność na skalę masową. I to jest bardzo dużą wartością. Tylko funkcjonariusze rk podejrzewają słusznie, że akcja zmniejsza ciężar ich tacy, więc wściekle zwalczają konkurencję.ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne