Żyję tu i teraz i nie jest mi wszystko jedno co się dzieje wokół mnie . To moje subiektywne spojrzenie na Rzeczypospolite ...

Aktualności

piątek, 18 stycznia 2019

Niedziela 13-go stycznia 2019, godziny popołudniowe, centrum Gdańska. Pada deszcz, ale w żaden sposób nie wpływa to na spacerujących ludzi: wszyscy radośni, uśmiechnięci, oklejeni serduszkami WOŚP. Wspaniała atmosfera....
Przechodziłam też obok sceny na Targu Węglowym - trwały tam przygotowania na wieczorny finał. Obok stały 2 karetki, widziałam też wóz strażacki, Ochrona także była widoczna, choć nie w formie jakiś quasi-komandosów, bardziej przypominali służbę porządkową. No, ale przecież co złego może się stać - w tak wspaniały dzień, wśród tak pełnych dobrych emocji ludzi?

Kilka godzin później okazało się jednak, że nawet tak wspaniale symboliczna chwila jak światełko do nieba, może mieć swój dramatycznie tragiczny wymiar....
Byłam już w domu i nawet telewizor miałam wyłączony. Informacje przekazał mi syn i gdy włączyłam TVN24 i zaczęłam śledzić wiadomości, początkowo nie docierało to do mnie. Zbyt wielki kontrast w stosunku do tego, co w tamtym miejscu widziałam kilka godzin wcześniej. 

Tak, Paweł Adamowicz był symbolem Gdańska, a w Gdańsku na każdym kroku widać symbole Jego prezydentury. I to nie tylko w wymiarze bardzo rzeczowym, liczonym w ilości wybudowanych/wyremontowanych obiektów, kilometrów ścieżek rowerowych itp. To wszystko jest bardzo ważne i sprawia, że na co dzień żyje się nam lepiej. Myślę, że co najmniej równie ważne jest także to, że Gdańsk jest naprawdę miastem przyjaznym, otwartym i solidarnym, naprawdę cudownym. I tu nasz Prezydent ma swoje niezaprzeczalne zasługi, uczył nas tego swoim działaniem. I mam nadzieję, że zostanie w nas to na dłużej.
Może nawet już to widać? Tłumy na ulicach (i przecież nie tylko w Gdańsku, widać to także w wielu innych miastach Polski), wspominające Pawła Adamowicza, układające wielkie serca ze zniczy nie są nienawistne. Nie widać nienawistnych banerów, nie słychać pełnych nienawiści przemówień polityków. Są po prostu płaczący, zadumani ludzie, którzy w tak trudnych chwilach chcą być razem z innymi. I jest cisza....

Sound of Silence

I chyba ta cisza właśnie brzmi tak głośno, wywołując dodatkowo echo. Na jak długo? Obawiam się, że najwyżej kilka dni. Potem wrócimy do codzienności, w której autorytety jednych są wrogami do zniszczenia dla drugich, a agresywny język nienawiści dominuje w debacie publicznej. A przecież można inaczej, trzeba tylko chcieć. Można przeżywać żałobę bez partyjnych flag, wysłać rządowy samolot po żonę zmarłego Prezydenta czy spotkać się z matką mordercy. Można też inaczej: minutę milczenia zastąpić minutą spóźnienia.

Gdańsk to cudowne miasto i cieszę się, że tu żyję. Cieszy mnie też to, że potrafimy się organizować i w ważnych chwilach nie potrzebujemy odgórnych wytycznych, jak, gdzie i kiedy przeżywać żałobę. Społeczeństwo obywatelskie chyba właśnie na tym polega.


poniedziałek, 24 grudnia 2018

Boże Narodzenie 2018

Niezależnie od wyznawanej wiary czy poglądów - wszystkim życzę Radosnych Świąt.
Bez polityki i kłótni - rządy przemijają, politycy odchodzą. Choć przez chwilę pomyślmy o tych, z którymi siedzimy razem przy choince....


sobota, 15 kwietnia 2017

 Życzenia świąteczne

Święta Wielkanocne to taki czas, kiedy wszyscy odczuwają nadzieję, że będzie lepiej. Dla jednych jest to motywacja religijna, dla innych widok odradzającej się po zimie przyrody, dla jeszcze innych jeszcze coś innego. Ważne jest to, że z jakąś większą ufnością spoglądamy w przyszłość. I tego się trzymajmy.

A spotykając się z rodziną czy przyjaciółmi przy świątecznych stołach pamiętajmy o tym, że żaden polityk nie jest wart tego, aby zdominować dyskusję i zepsuć nam atmosferę i wywołać rodzinną kłótnię. Jest tyle innych tematów - odpocznijmy choć na chwilę od polityki.

Wesołych Świąt!

niedziela, 15 stycznia 2017

WOŚP

Jedna z moich sąsiadek trafiła kilka miesięcy temu do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego (ZOL). Wprawdzie kontakt z nią  jest utrudniony - nie zawsze i nie wszystkich poznaje, ale i tak ją od czasu do czasu odwiedzam. Tym bardziej, że w porównaniu z innymi pacjentkami na sali jest w całkiem dobrej formie fizycznej, ma wielki apetyt i aż miło patrzeć z jaką radością zajada np. mandarynki czy ulubiony jogurt. Gdy byłam tam przed świętami trafiłam na moment, gdy na salę wjechało jakieś ustrojstwo z zamocowanym czymś podobnym do hamaka z jedną z pacjentek. Sprawnie opuszczono ją na łóżko i ustrojstwo odjechało. To, co zrobiło na mnie wrażenie to przyklejony na nim znaczek WOŚP.... Z pewnością nie jest to to żaden nadzwyczajny widok na pediatrii, choć na oddziale dla seniorów zobaczyłam go pierwszy raz. W pierwszym odruchu chciałam nawet zrobić zdjęcie, ale powstrzymałam się - intymność starych, schorowanych i nieświadomych ludzi też trzeba szanować.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 25 lat. To długo i jakoś ciągle nie wygasa w nas chęć pomocy najsłabszym: dzieciom, a od kilku lat także i seniorom. I jakoś udaje nam się w tym przypadku złączyć ponad podziałami i wspólnie wrzucać pieniążki do puszek, brać udział w licytacjach, wysyłać SMS-y - jednym słowem budować coś naprawdę dobrego. I wprawdzie od kilku lat uaktywniają się ci, którzy nie tylko nie chcą pomagać (mają do tego prawo), ale także próbują przeszkadzać. Cóż, jest to smutne, ale co roku pokazujemy, że dajemy radę i zbieramy coraz więcej. A tym przeszkadzaczom warto przypomnieć, ze każdy z nich może kiedyś znaleźć się w takim ZOL-u i różnego rodzaju "ustrojstwa" i łóżka z naklejonym serduszkiem może mieć dla nich wielkie znaczenie.


Tagi: wośp
17:18, marzatela , Aktualności
Link Komentarze (7) »
środa, 31 sierpnia 2016

Blog Day 2016

Ostatni dzień sierpnia to tradycyjne już święto blogerów - Blog Day. Tego dnia każdy bloger powinien umieścić na swoim blogu notkę polecającą 5 innych blogów.
W zasadzie nie powinny to być zaprzyjaźnione blogi - czyli takie, na które zaglądamy na co dzień, ale takie, które dopiero co odkryliśmy w ramach przeglądu szerszej części blogowiska. Jeszcze kilka lat temu tak robiłam, ale wydaje mi się, ze w tym roku sytuacja jest wyjątkowa - nasza debata polityczna jest już na takim etapie, że na każdym kroku musimy bronić demokracji. Ten blog jest blogiem politycznym, więc w ramach promocji właśnie tej kategorii blogów, chciałabym polecić 5 blogów, na które na pewno warto zajrzeć:

 1. Zrównoważyć budżet
  bieżąca polityka i to, co się dzieje okiem budowlańca. A jako że autor blogu to inżynier - to ocena jest racjonalna, konkretna i rzeczowa.
 2. Mały rozumek nie wszystko rozumie
  kiedyś na Bloxie, teraz na Blogspocie. Ilenka świetnie komentuje naszą rzeczywistość, zadając proste pytania i próbując na nie odpowiedzieć. Skutki są naprawdę ciekawe.
 3. Retrospekcje Wolanda
  podziwiam Wolanda za pracowitość przy pisaniu notek. Nie tylko, że pisze dużo i często, ale w dodatku zamieszcza wiele linków do źródeł opisywanych przez siebie wydarzeń. Każda notka naprawdę jest przemyślana i dobrze opracowana.
  Skąd on bierze na to wszystko czas?
 4. Karuzela polityczna
  ten blog to naprawdę solidne kompedium wiedzy z życia partii politycznych. Wiele faktów, opisów tego, co dzieje się w polityce, w tym także o partiach, o których już zapomnieliśmy, choć istnieją.
 5. Aby moje wnuki żyły w lepszym kraju
  Krzysztof jest bardzo uporządkowany i konkretny. Przedstawia wiele bardzo rozsądnych propozycji rozwiązujących poszczególne problemy. Nie ma emocji i politycznych ataków, są rzeczowe argumenty.

Zgodnie z zasadą Blog Day - można promować tylko 5 blogów. Moja lista ulubionych jest zdecydowanie dłuższa (w bocznej kolumnie jest ich wykaz). Mam tylko cichą nadzieję, że ich autorzy nie obrażą się  na mnie...

Wesołego Dnia Blogera! Choć tak naprawdę - to dla blogerów politycznych to wcale nie są wesołe czasy. Tematy dnia codziennego są raczej smutne i dołujące.


Tagi: blogday
14:29, marzatela , Aktualności
Link Komentarze (7) »
sobota, 26 marca 2016
niedziela, 10 stycznia 2016

24 Finał WOŚP

I to jest prawdziwa Wspólnota. Wspólnota ludzi wrażliwych, ofiarnych i chętnych do pomocy innym. Po prostu.


Tagi: wośp
11:26, marzatela , Aktualności
Link Komentarze (33) »
czwartek, 15 stycznia 2015

Gazeta Wyborcza

Od dziś możemy podziwiać nowy wygląd strony gazeta.pl. Zmieniło się także logo portalu. Jakie pierwsze wrażenia?

Logo mi się podoba - jest odświeżone. Sama strona trochę mniej niż stara wersja i to z kilku powodów.

 • za dużo dużych zdjęć i obrazków, do tego wielkie reklamy - tekst ginie w tym natłoku. Wprawdzie podobno coraz bardziej reagujemy na pismo obrazkowe, ale mam wątpliwości, czy jest to dobra droga? Grozi nam wtórny analfabetyzm?
 • nie dostrzegłam nigdzie możliwości zmiany ustawień stron regionalnych. Owszem, w Warszawie z pewnością dużo się dzieje, ale mnie interesuje Gdańsk i okolice, a nie stolica, a teraz nie widzę wiadomości lokalnych.
  Owszem, pogodę dla Gdańska czy innego regionu da się zmienić, ale wiadomości nadal są tylko warszawskie.

Z pozytywów dostrzegam:

 • ruchome menu u góry strony, pojawiające się przy przewijaniu strony w dół. Szybko w ten sposób można przejść do wybranych działów, bez konieczności szukania początku strony.

To pierwsze wrażenia. Ciekawe, co będzie dalej.

 

środa, 31 grudnia 2014

Nowy Rok 2015

Rok 2014  powoli staje się czasem przeszły dokonanym, z nadzieją patrzymy w Nowy 2015 Rok. Co nam przyniesie?  Pożyjemy, zobaczymy. Współczesny świat stał się tak bardzo nieprzewidywalny, że trudno prorokować...
Czy rok temu mogliśmy przewidywać, co stanie się na Ukrainie? Lub, że pokonamy mistrza świata w meczu piłki nożnej? W tym roku pewnie też czeka nas wiele niespodzianek, oby były pomyślne. 

Dla kogo był to dobry rok? Moim zdaniem dla:

 • Donalda Tuska - odniósł duży osobisty sukces, został doceniony w Europie
 • JKM - w końcu udało mu się przebić z przekazem ze świata wirtualnego do rzeczywistego. Ciekawe, na jak długo?
 • PSL - sukces w wyborach samorządowych zdecydowanie uskrzydlił tę partię

Fatalnie wspominać będzie ten rok:

 • Jarosław Kaczyński - co z tego, że wygrał (sfałszowane) wybory, skoro zwycięstwo znowu okazało się tylko moralne
 • PiS - afera madrycka stanowi jednak wielki cień na wizerunku partii odwołującej się do najwyższych zasad moralności i uczciwości
 • Adam Hofman - nie cierpię go od dawna i jego upadek zupełnie mnie nie zasmucił
 • Janusz Palikot - zupełnie się zagubił. Każdy projekt, w który się angażował  w tym roku okazywał się spektakularną klapą
 • Leszek Miller - równie spektakularnie dobija SLD. Za chwile nawet sztandaru nie będzie miał kto wyprowadzić
 • Radek Sikorski - zdecydowanie ma ostatnio złą passę, co chwilę jakaś wpadka

Dla mnie samej ten rok był raczej udany, ale końcówka fatalna. Wbrew tezom Tomasza Terlikowskiego - los zwierząt mnie obchodzi (choć wegetarianką nie jestem). A mój 11-letni bokserek od tygodnia ciężko choruje i bardzo mi żal widząc, jak cierpi. Dla mnie to członek rodziny i już. 

A wszystkim tu zaglądającym życzę wiele zdrowia, szczęścia i pomyślności w nadchodzącym Nowym 2015 Roku. Niech będzie jeszcze lepszy niż ten, który właśnie żegnamy.


niedziela, 16 listopada 2014

wybory

Dlaczego idę na wybory? Głównie dlatego, że lubię mieć wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość i nie jest mi wszystko jedno. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że mam jeden głos na każdej liście i na pewno nie będzie on decydujący. Jest jednak coś takiego jak efekt skali - ludzi, którzy również korzystają ze swojego czynnego prawa wyborczego jest więcej. Niestety, frekwencja wyborcza z reguły wskazuje, że jesteśmy w mniejszości, ale w sumie to tylko wzmacnia siłę każdego oddanego głosu. Skoro ci, którzy nie głosują, uważają, że inni wybiorą za nich lepiej?
Całkiem możliwe, że nazwiska, przy których postawię krzyżyk wcale nie będą najlepszym możliwym wyborem. Jednak jest to mój wybór - a zadałam sobie sporo trudu i przejrzałam wszystkie listy kandydatów oraz programy wyborcze poszczególnych komitetów. Mogę się pomylić i później żałować, ale nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Samo narzekanie i brak choćby prób podjęcia próby zmiany tej rzeczywistości na pewno nie jest żadnym działaniem. 

Idę na wybory!  

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6ministat liczniki.org


Komentarze.eu - Przegląd polskiej blogosfery
Blogi Polityczne